1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Türk diplomatlarının iltica talebi endişe uyandırdı

Türk diplomatlarının iltica talebi endişe uyandırdı

İsviçreli siyasetçiler, eski Bern Büyükelçiliği Büyükelçi Vekili Volkan Karagöz'e iltica hakkı verilmesi durumunda İsviçre'te Türk vatandaşlarından...

Türk diplomatlarının iltica talebi endişe uyandırdı

İsviçreli siyasetçiler, eski Bern Büyükelçiliği Büyükelçi Vekili Volkan Karagöz'e iltica hakkı verilmesi durumunda İsviçre'te Türk vatandaşlarından iltica talebinin artacağı yönünde duydukları endişeyi dile getirdiler.

Eski Bern Büyükelçiliği Büyükelçi Vekili Volkan Karagöz'ün İsviçre'den iltica istediğinin ortaya çıkması, İsviçre Parlamentosunda şaşkınlıkla karşılandı. İsviçreli siyasilerin ortak görüşü, iltica talebinin verilmesi durumunda, Türkiye ile İsviçre arasındaki zaten iyi olmayan diplomatik temasların daha da kötüye gideceği ve iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere zarar vereceği yönünde.

İsviçre Senatosu (Stnderat) Dış İşleri komisyonu Başkanı Christian Levrat, ekonomik ilişkilerin zarar görmesi durumunda en çok zararı Türkiye görür açıklamasında bulundu.

İsviçre Parlamentosu Dış İşleri komisyonu Başkanı Roland Büchel, Volkan Karagöz'e iltica verilmesi durumunda, başka Fetullah Gülen taraftarlarının İsviçre'ye iltica başvurusu yapmak için sıraya geçebilecekleri görüşüne sahip olduğunu açıkladı.

Liberal demokrat Parti (FDP) Grubu Başkanı Doris Fiala örnek olabilecek bir olay ile karşı karşıya olduklarına dikkat çekerek, kapı kapıyı açar yorumunu yaptı ve "Karagöz'e iltica verilirse Gülen hareketinden birçok kişiye İsviçre'de iltica başvurusunda bulunmak için kapı açılır" dedi.

Sosyal demokrat Parti (SP) eski Milletvekili ve diplomat Tim Guldimann, bu tip başvuruların acele karar verilemeyeceğine dikkat çekerek, koşuşturmaya veya endişeye gerek olmadığını belirtti. Tecrübeli politikacı, "Karagöz'ün artık diplomat değil, İsviçre'ye iltica eden bir şahıs olarak başvurusu görüşülmelidir" dedi ve başvurunun diplomat olarak değil şahıs olarak incelenmesinin Türkiye ile İsviçre arasında krize neden olacağına inanmadığını belirtti.

İsviçre Senatosu (Stnderat) Dış İşleri komisyonu Başkanı Christian Levrat, "İsviçre bir hukuk devletidir. İltica talebinde bulunan kişinin hayati tehikesi var ise iltica vermek zorundayız" dedi ve başka her türlü talebin reddedilebileceğine dikkat çekti.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.