1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Kırgızistan’a cami yapacak

Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Kırgızistan’a cami yapacak

Ümraniye'de gerçekleşen Türk Dünyası Belediyeler Birliği toplantısıyla Kırgızistan'a yapılması planlanan cami projesi için imzalar atıldı.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Kırgızistan’a cami yapacak

Ümraniye'de gerçekleşen Türk Dünyası Belediyeler Birliği toplantısıyla Kırgızistan'a yapılması planlanan cami projesi için imzalar atıldı.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği Yönetim Kurulu Toplantısı Ümraniye Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleşti. Toplantıya Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ile yerli ve yabancı birçok yerel yönetim temsilcisi katıldı. Toplantı, Kırgızistan'ın Issık-Göl Vilayeti'nde yapılması planlanan caminin projesinin imzalanmasıyla başladı. Projenin imzasını Kırgız temsilcisiyle birlikte atan Birlik Başkanı Karaosmanoğlu, birlik üyelerinin katkısıyla bölgedeki büyük bir ihtiyacın giderileceğine dikkat çekti. Ardından toplantıda birlik üyesi yerel yönetimler ve yurt dışındaki belediyelerin ekonomik, sosyal ve eğitim gibi birçok konuda işbirliği taleplerinin değerlendirilmesiyle devam etti. Toplantıda, Türk Dünyasındaki yerel yönetimler ve yöneticilerin birlik ve beraberlik içerisinde çalışmalar yürütmesi mesajı verildi.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği toplantılarıyla Türk Dünyası arasındaki ortak kültür ve medeniyet mirasını temel alarak belediyeler arasında dayanışma ve yardımlaşma çalışmalarını sağlamak ve geliştirmek ile yönetimlerin birbirlerinin deneyimlerinden faydalanması amaçlanıyor.

"Her toplantı başka bir yerde yapılıyor, herkes o paylaşıma misafir etme zevkine ulaşsın diye"

Toplantının belediyeler arasındaki işbirliği çalışmaları geliştirmek ve ortak kültürün devam ettirilmesi açısından önemli olduğuna dikkat çeken Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, "Türk Dünyası Belediyeler Birliği olunca sadece Türkiye'deki belediye başkanlarının dahil olduğu bir yönetim kurulu toplantısı değil. 3 ayda bir bu şekilde ve her toplantı başka bir yerde yapılıyor ki herkes o paylaşıma misafir etme zevkine ulaşsın diye. Bu sefer ki yönetim kurulu toplantısı Ümraniye'mizde yapılıyor. Türk Dünyası Belediyeler Birliği yönetim kurulunu başta Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu olmak üzere Moğolistan'dan Kırgızistan'dan, Kıbrıs'tan ve Türkiye'nin muhtelif yerlerinden gelen yönetim kurulu üyelerini burada ağırlıyoruz" şeklinde konuştu.

"Issık Göl Bölgesi'nin cami ihtiyacını karşılayacağız"

Yerel yönetimler arasında tecrübelerin paylaşılmasının ve çalışmalarda birlikte olmanın büyük fayda sağlayacağına dikkat çeken Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, "Gönül coğrafyamızdaki birliğe beraberliğe, yönetimlerde hizmetlerin kalitesinin arttırılmasına, karşılıklı tanışmanın kültürün en güzel örneğini Türk Dünyası Belediyeler Birliği'nde yerel yönetimlerle yaptığımız işbirliği toplantılarında yapıyoruz. Kırgızistan'da Issık Göl'de ben gittim gördüm, cami yapma imkanları da yok. Bizden böyle bir istekleri oldu hatta Cumhurbaşkanımızdan oldu. Cumhurbaşkanımızda bize görev verdi, Türk Dünyası Belediyeler Birliği olarak orada en kısa zamanda Issık Göl Bölgesi'nin cami ihtiyacını karşılayacağız. Projesini bitirdik, şimdi protokolünü yaptık. Allah nasip ederse en geç bir, bir buçuk yıl içerisinde tamamlayıp açılışına katılmak istiyoruz" dedi.

Toplantı, plaket takdimiyle sona erdi.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Kırgızistan’a cami yapacak

Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Kırgızistan’a cami yapacak

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.