1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Türk nörologların araştırması, dünyaca ünlü bilimsel dergide yayımlandı

Türk nörologların araştırması, dünyaca ünlü bilimsel dergide yayımlandı

Nöroloji uzmanları Doç. Dr. Elif Ilgaz Aydınlar, Doç. Dr. Pınar Yalınay Dikmen ve Prof.

Türk nörologların araştırması, dünyaca ünlü bilimsel dergide yayımlandı

Nöroloji uzmanları Doç. Dr. Elif Ilgaz Aydınlar, Doç. Dr. Pınar Yalınay Dikmen ve Prof. Dr. Ayşe Sağduyu Kocaman'ın kronik migren tedavisinde botoks enjeksiyonunun etkilerini yansıtan araştırmaları, baş ağrısı konusunda dünyaca ünlü bilimsel dergilerden biri olan The Journal of Headache and Pain dergisinde yayımlandı.

Araştırmaya göre botoks enjeksiyonu, güncel tedavilerden sonuç alınamayan kronik migrenli hastalarda çok etkili bir tedavi yöntemi. Kronik migren, uzun süreli ve şiddetli baş ağrısına yol açması nedeniyle hastaların hayatını kabusa çeviren bir hastalık. Günümüzde uygulanan tedaviler ve yaşam alışkanlıklarında alınan önlemler migren ataklarını önlemede ve baş ağrısı ataklarını azaltmada yardımcı oluyor ancak tedavi sayesinde migren atakları kontrol altına alınabilse de, bazı hastalar da sonuç alınamıyor. Birkaç yıl öncesine dek tedaviden fayda görmeyen kronik migren hastaları sürekli ve aşırı miktarda ağrı kesici kullanmanın riskleri ile şiddetli ağrıyla yaşamanın oluşturduğu olumsuz psikolojik durumla baş etmek zorunda kalıyorlardı. Bu sorunla hayatına devam etmek zorunda olan hastalar için artık başka bir tedavi seçeneği var. Yapılan araştırmalar sonucunda Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'de 2010 yılında, Türkiye'de de 2011 yılında onaylanan etkili bir tedavi yöntemi ise botoks.

Araştırma dünyaca ünlü bilimsel dergide yayımlandı

Estetik alanında sık kullanılması nedeniyle bilinen botoks, ilaç tedavisi ve yaşam alışkanlıkları düzenlenmesinden oluşan tedaviden fayda göremeyen kronik migren hastaları için bir tedavi yöntemi. Bu yöntemin etkinliğine dair önemli bir araştırma Türk nöroloji uzmanlarının çalışmalarıyla tekrar bilim dünyasının gündemine girdi. Acıbadem Maslak Hastanesi Migren Tedavi Merkezinde görevli ve aynı zamanda Acıbadem Üniversitesi Nöroloji Ana Bilim Dalında öğretim üyesi olan nöroloji uzmanları Doç. Dr. Elif Ilgaz Aydınlar, Doç. Dr. Pınar Yalınay Dikmen ve Prof. Dr. Ayşe Sağduyu Kocaman'ın kronik migren hastalarında botoks tedavisinin sonuçlarıyla ilgili hazırlamış oldukları bilimsel yayın, yayın kurulu tarafından kabul görerek dünyanın "baş ağrısı" konusunda dünyaca bilinen bilimsel dergilerinden biri olan The Journal of Headache and Pain dergisinde Şubat ayında yayımlandı. "Onabotulinumtoxin A effectiveness on chronic migraine, negative emotional states and sleep quality: a single-center prospective cohort study" isimli makalede, kronik migrende botoks tedavisinin ağrının şiddetini ve sıklığını belirgin düzeyde azalttığı, hastaların migren atakları nedeniyle bozulmuş olan yaşam kalitelerinde ve uyku düzensizliklerinde belirgin iyileşme sağladığı gösterildi.

"Kronik migren tedavisinde oldukça etkili"

Araştırmayı yürüten nöroloji hekimlerinden Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Sağduyu Kocaman, bugüne kadar çok sayıda kronik migrenli hastalara botoks enjeksiyonu uygulaması yaptıklarını söyleyerek, "Bu hastaların baş ağrısıyla ilgili deneyimlerini her enjeksiyon uygulamasında kayıt ettik ve elde ettiğimiz bilgelerden gördük ki kronik migrende botoks yöntemi oldukça etkili" ifadelerini kullandı.

Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Elif Ilgaz Aydınlar ise, migren tedavisi üzerinde tecrübelerinin yurt dışındaki meslektaşlarının deneyimleriyle benzer olduğunu belirterek, "Ekip olarak uzun yıllardır edindiğimiz tecrübeler ışığında hastalar üzerinde yaptığımız çalışmanın yayın kurulu tarafından kabul görüp The Journal of Headache and Pain dergisinde yayınlanması bizim için gurur verici bir durum" şeklinde konuştu.

Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Pınar Yalınay Dikmen de botoks tedavisinin 10 gün içinde etki göstermeye başladığını vurgulayarak botoks tedavisinin etkisinin geçici olması nedeniyle kronik migren tedavisinde enjeksiyonların ilk bir yılda 3 ay aralıklarla yapıldığını, bir yıl sonrasında da enjeksiyon sürelerinin hasta özelinde planlandığını kaydetti.

Etkinliği bilimsel olarak kanıtlandı

Botoks yönteminin kronik migren tedavisindeki etkinliği bilimsel olarak da kanıtlandı. Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan ve PREEMPT (Phase III Research Evaluating Migraine Prophylaxis Therapy -Migren Profilaksi Terapisini Değerlendiren Faz III Araştırma) adı verilen bilimsel çalışmalar dizisi, estetik amaçlarla yaygın olarak kullanılan botoks yönteminin, kronik migrende ağrının sıklığını ve şiddetini azaltmada etkin bir çözüm olduğunu ortaya koydu. Yapılan bilimsel çalışmalar bu uygulamanın kronik migrenli hastaların dörtte üçünde etkili olduğunu gösterdi. Bu bilimsel kanıt üzerine botoks enjeksiyonlarının kronik migren hastalarında tedavi amacıyla kullanımı Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'de 2010 yılında, Türkiye'de de 2011 yılında da onaylandı.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.