1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Türk yetkiliden AFP'ye açıklama! Bağdadi'nin eşi bilgiyi Türkiye'ye verdi

Türk yetkiliden AFP'ye açıklama! Bağdadi'nin eşi bilgiyi Türkiye'ye verdi

DEAŞ lideri Ebubekir el-Bağdadi'nin ilk eşi Esma Feysi Muhammed el Kubeysi'yiTürkiye yakalamıştı. DEAŞ'ın iç işleyişine dair geniş çaplı istihbarat verdiği belirtildi.

Türk yetkiliden AFP'ye açıklama! Bağdadi'nin eşi bilgiyi Türkiye'ye verdi

Trump'ın Suriye'nin İdlib vilayetinde Bağdadi'yi öldürdükleri konusunda açıklamasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çok daha önce Suriye'de Bağdadi'nin eşi, kız kardeşi, eniştesini yakaladıklarını duyurması takip etmişti. Fransız haber ajansı AFP Ankara'nın bundan ne elde etmiş olabileceği konusunda araştırma yaptı.

Türk yetkiliden AFP'ye açıklama! Bağdadi'nin eşi bilgiyi Türkiyeye verdi

"ANKARA BAĞDADİ'NİN İLK EŞİNDEN DEAŞ'A DAİR GENİŞ ÇAPLI BİLGİ EDİNDİ"

Daha önce Erdoğan'ın açıklamasıyla ilgili Alman haber ajansı DPA, Bağdadi'nin ilk eşi Esma Feysi Muhammed el Kubeysi'nin 2 Haziran 2018'de beraberindeki 10 DEAŞ zanlısı ile birlikte Hatay'da yakalandığını haberleştirmişti. AFP de adının açıklanmasını istemeyen bir Türk yetkiliye dayanarak Ankara'nın Bağdadi'nin ilk eşinden DEAŞ'ın iç işleyişine dair geniş çaplı istihbarat edindiğini belirtti.

Türk yetkiliden AFP'ye açıklama! Bağdadi'nin eşi bilgiyi Türkiyeye verdi

DEAŞ HAKKINDA İSTİHBARAT VERDİ

Türk yetkili, Esma Feysi Muhammed el Kubeysi ile ilgili şunları söyledi: "Gerçek kimliğini çabucak keşfettik. O noktada kendisi gönüllü olarak Bağdadi ve DEAŞ hakkında epey istihbarat verdi. Zaten bildiğimiz pek çok şeyi bu sayede teyit etme imkanımız oldu. Aynı zamanda başka yerlerde bir dizi tutuklama yapmamızı sağlayan yeni istihbarat da elde ettik."

Ankara'dan yapılan açıklamalara göre, Bağdadi’nin ilk eşi Esma haricinde Türkiye-Suriye sınırındaki Azez'de Bağdadi’nin kızı Leyla Cebir, 65 yaşındaki ablası Resmiye Avad, onun kocası, gelini ve 5 çocuğu da yakalanmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT