1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye, ABD'ye tıbbi malzeme desteğinde bulundu

Türkiye, ABD'ye tıbbi malzeme desteğinde bulundu

Türkiye'nin Amerika Birleşik Devletleri'ne gönderdiği yardım malzemesini taşıyan uçak Andrews Üssü'ne iniş yaptı.

Türkiye, ABD'ye tıbbi malzeme desteğinde bulundu

Türkiye'nin yardım eli koronavirüs vaka sayısının 1 milyonu, ölü sayısının ise 57 bini aştığı Amerika Birleşik Devletleri'ne de uzandı.

Tıbbi yardım malzemelerini taşıyan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait A400M tipi askeri kargo uçağı, ABD saatiyle 17.30 civarında (TSİ 00.30) Andrews Hava Üssü'ne iniş yaptı.

Uçağı, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın yanı sıra ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya'dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Philip Thomas Reeker karşıladı.

Üsse indirilen yardım kolilerinin üzerinde, Cumhurbaşkanlığı forsu, Türk ve Amerikan bayraklarının yanı sıra Mevlana'nın "Ümitsizliğin ardında nice ümitler vardır. Karanlığın ardında nice güneşler vardır." sözlerinin Türkçe ve İngilizcesi yer aldı.

Kolilerde, 500 bin maske, 400 bin önlük, 2 bin litre dezenfektan, 500 yüz koruyucu ve 400 N95 tipi maske ile 1500 koruyucu gözlük olduğu bildirildi.

TSK'ye ait A400M nakliye uçakları daha önce de İtalya, İspanya, Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Bosna-Hersek, Kosova, İngiltere ve Somali'ye yardım taşımıştı.

HABERE YORUM KAT