1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye, asgari ücret sıralamasında 22 ülke arasında 20'nci oldu

Türkiye, asgari ücret sıralamasında 22 ülke arasında 20'nci oldu

Türkiye, 448 euroya tekabül eden 2 bin 940 TL asgari ücret ile Avrupa ülkelerinin yer aldığı sıralamada sondan üçüncü sırada olarak 20. sırada yer aldı.

Türkiye, asgari ücret sıralamasında 22 ülke arasında 20'nci oldu

Avrupa İstatistik Ofisi'nden (Eurostat) 6 milyonu aşkın asgari ücretli vatandaşa kötü haber geldi. Eurostat'ın resmi verilerine göre, Türkiye'de 2020 yılı itibarıyla uygulanmaya başlanan asgari ücret, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında sondan 3'üncü sıraya kadar geriledi. 

Eurostat, AB ülkelerindeki 2020 yılı asgari ücret seviyelerini açıkladı. Bu vesile ile Türkiye'de isçi temsilcisi Türk-İş'in bunu kabul etmeden masadan kalkması üzerine hükümet ile işveren temsilcinin imzalayarak yürürlüğe koyduğu 2020 yılı asgari ücretin AB ülkeleri arasındaki sıralaması belli oldu.

TÜRKİYE, LETONYA VE BULGARİSTAN'I GERİDE BIRAKTI

Sözcü'nün haberine göre, Türkiye'de bu yılın başından itibaren uygulanmaya bşalanan brüt 2 bin 940 TL, net 2 bin 324 TL'lik asgari ücret, AB üyesi ülkeler arasında sondan üçüncü olabildi. 28 AB ülkesi arasından asgari ücret uygulanan 22 ülke ile yapılan kararlaştırmaya göre Türkiye 448 euroluk yeni asgari ücretle sadece Letonya ve Bulgaristan'ı geride bırakabildi. 

Asgari ücret Letonya'da 430 euro, Bulgaristan'da 312 euro oldu. AB üyelerinden Danimarka, İtalya, Güney Kıbrıs, Avusturya, Finlandiya ve İsveç'te resmi asgari ücret uygulanmıyor, ücretler toplu sözleşmeler aracılığı ile belirleniyor. 

bolge gundem

LÜKSEMBURG LİDER

AB üyesi ülkeler arasında brüt asgari ücretin en yüksek olduğu Lüksemburg 2 bin 143 euro (yaklaşık 14 bin 36 TL) ile Türkiye'deki mevcut brüt asgari ücretin 4.76 katına ulaştı. İrlanda, Hollanda, İngiltere, Belçika, Almanya ve Fransa'da Türkiye'nin yaklaşık 3.5 katı civarında asgari ücret uygulanıyor.

TÜRKİYE'DE 6 MİLYON ASGARİ ÜCRETLİ VAR

Türkiye'de 6 milyon kişi asgari ücret olmak üzere toplam 10 milyon kişi asgari ücret civarındaki ücretlerle çalışıyor. Asgari Ücret Komisyonu'nda işçiyi temsilen bulunan Türk-İş, 2020 yılı asgari ücretinin en az 2 bin 578 TL olmasını istemiş ancak bu talebi karşılanmayınca komisyonu terk etmişti.

HABERE YORUM KAT