1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Türkiye-İran sınırında üst üste depremler!

Türkiye-İran sınırında üst üste depremler!

Türkiye - İran sınırında 4,5 şiddetinde bir deprem daha gerçekleşti. Kandilli Rasathanesi'nin açıklamasına göre deprem saat 12.48'de yerin 5 kilometre derinliğinde meydana geldi. Saat 13.06'da 4.0 büyüklüğünde yerin 5.8 kilometre altında yeni bir deprem daha oldu.

Kandilli Rasathanesi; Türkiye - İran sınırında 4,5 şiddetinde bir deprem daha gerçekleştiğini açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre deprem saat 12.48'de yerin 5 kilometre derinliğinde meydana geldi.

AFAD'dan yapılan açıklamada İran'nın Khoy kentinde saat: 12:48'de, 4.3 büyüklüğünde bir deprem daha oldu.

Kandilli Rasathanesi; saat 13.06'da 4.0 büyüklüğünde yerin 5.8 kilometre altında yeni bir deprem daha meydana geldiğini açıkladı.

Kandilli Rasathanesi'nden deprem paylaşımları:

AFAD'DAN UYARI

İran'ın Türkiye sınırına yakın bölgede meydana gelen ve Van'da da hissedilen depremlerin ardından, AFET ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nca, (AFAD), vatandaşların hasarlı yapılara girmemeleri uyarısı yapıldı.

AFAD'dan yapılan açıklamada, İran'ın Hoy şehri yakınlarında Türkiye sınırına yakın bölgede saat 08.53'te 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi. Depremin Türkiye sınırına yakın olması sebebiyle Van'ın Başkale ve Saray ilçelerinde de hissedildiği kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi:

"AFAD'dan 13 arama kurtarma ekibi ile Başkale ilçe jandarma, 112 acil ve UMKE ekipleri olay bölgesine sevk edilmiştir. Van il AFAD lojistik depodan ilk etapta 144 adet aile tipi çadır olay bölgesine gönderilmiştir. Türk Kızılay ekipleri olay bölgesine sevk edilmiştir. Vatandaşlarımızın, Afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Yollar acil yardım araçları için boş bırakılmalıdır. Yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı ve engellilere destek olunmalıdır" denildi. Açıklamada ayrıca, bölgedeki gelişmelerin takip edildiği kaydedildi.

09.22'DEKİ DEPREM NEDENİYLE VAN'DA 8 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İlk deprem saat 09:22'de İran-Türkiye sınırında 5.7 şiddetinde bir deprem meydana gelmişti.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ise depremin Türkiye saatine göre 08.52'de gerçekleştiğini açıklamış ve depremin büyüklüğü 5.9. olarak duyurmuştu.

Deprem nedeniyle Van'ın 4 köyünde yıkım oldu, 4'ü çocuk 8 kişi hayatını kaybetti. Meydana gelen depremde 21 kişi ise yaralandı.

SON DEPREMLER NELER?

Yaşanan depremlerin saatini ve şiddetini anlık olarak takip etmek mümkün. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve AFAD tarafından kaydedilen depremlere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

SON DEPREMLERİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT