1. HABERLER

  2. İSTANBUL

  3. Türkiye ‘’Rabia Gününde’’ Ayakta

Türkiye ‘’Rabia Gününde’’ Ayakta

Türkiye ‘’Rabia Gününde’’ Ayakta

Beyoğlu Tünel Çıkışı’nda toplanan eylemciler, uzun kortej eşliğinde Galatasaray Lisesine doğru yürüyüşe geçti. Hak-İş, Eğitim Bir Sen ve Memur-Sen’e bağlı diğer iş kollarının da destek verdiği göstericiler; ‘’Katil Sisi, Katil Amerika’’, ‘’Dünya mazlumlarına selam’’, ‘’Müslümanlar Kardeştir’’, ‘’İhvan’a selam direnişe devam’’, ‘’Firavunlar hesap verecek’’, ‘’İnsanlık uyuma mazlumlara sahip çık’’ yazılı pankart ve dövizler taşıdı. “Ayağa kalk ey insanlık!” çağrısı yapıldı. Eylemciler, yürüyüş sırasında Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Suriye Devlet Başkanı Esed, İsrail ve Çin’i protesto etti.

Galatasaray Lisesi önünde ‘'Basın açıklamasını’’ okuyan Genç Memur Sen İstanbul İl Başkanı Mustafa Yılmaz, ‘’Hürriyete sınırsızca aşık Esmaların, Rabia Meydanı’ndaki özgürlük ve demokrasi nidaları, ölüm feryatlarına döndüren zulüm ve vahşetin üzerinden tam bir yıl geçti. Zalimlerin dünyayı kuşatan barbarlıklarına son vermeyecek misiniz? Mazlumların kulakları sağır eden çığlıklarını daha ne kadar duymazlıktan geleceksin? Zulüm kalesinin burçlarından atılan vahşet oklarının, kaç çocuğun daha bağrına saplanmasını bekleyeceksin? Mısır’da darbeci Sisi’nin Suriye’de cani Esed’in Gazze’de katil İsrail’in, Doğu Türkistan’da vahşi Çin’in insanlığı katletmesini, insanlık onurunu çiğnemesini daha ne kadar seyredeceksin’’ şeklinde konuştu.

Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti; ‘’Dünyadaki zulüm kuşatmasını sen bitireceksin. 14 Ağustos, Muhammedi bedenleri vahşet ve işkenceyle tanıştıran insanlıktan nasipsiz yönetimlerin Halep’te, Şengal’de, Telafer’de, dünyanın çeşitli yerlerinde, farklı dinlere, farklı mezheplere, farklı milletlere mensup mazlumlara zulüm ederek insanlığı katleden zalimlerin kabus günüdür’’ diye konuştu.

Mısır'da katliamdan sorumlu olan kişi Sisi

Mısır Devrim Konseyi Başkanı Maha Azzam, Türkiye ile Mısır halkının davası ve kaderinin bir olduğunu vurgulayarak, ‘’Bu manada Türkiye Mısır'dır, Mısır Türkiye'dir’’ dedi.

Özgürlük, insanca yaşama ve özgür seçimlerin yapılması noktasında verdikleri mücadelenin aslında Türkiye'nin de verdiği mücadele olduğuna dikkati çeken Azzam, karşısında durdukları yönetimin "baskıcı, totaliter ve açıkça katliam yapan bir rejim" olduğunu söyledi.

Mısır'da katliamdan sorumlu olan kişinin sözde Cumhurbaşkanı Sisi ve İçişleri Bakanı İbrahim olduğunu dile getiren Azzam, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’Ve onların etrafında birleşmiş basın ile sermayesidir. Bu katliam, gelişigüzel bir katliam değildir. Bu katliamı gerçekleştirenler planlı bir şekilde oradaki insanları katletmişlerdir. Burada Batılı bir aktivistin ortaya çıkardığı bir rapor var. O raporda açıkça gün ışığı gibi ortaya çıkan bir gerçek var. Orada insanlar katledildikten sonra cesetlerin yakılması, halkın masum bir eylemde bulunduğunu, halkın elinde hiçbir şekilde silah veya herhangi bir olumsuz durum olmadığını, tamamen barışçıl bir eylem gerçekleştirdiği ortaya çıkmıştır. Biz açık bir mesaj veriyoruz, bu baskıcı ve katil rejime şunu söylüyoruz; bu katliamla muhakkak yüzleşeceksiniz’’ dedi.

Eğitim-Bir Sen İstanbul 6 No.lu Şube Başkanı İdris Şekerci ve Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak’ın da kısa birer konuşmalar yapmasının ardından göstericiler olaysız bir şekilde dağıldılar.

Haber; Abdullah YADİGAR

DSC_0045

DSC_0104

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.