1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Türkiye'de kaç lisanlı sporcu var?

Türkiye'de kaç lisanlı sporcu var?

Gençlik ve Spor bakanı Osman Aşkın Bak, Büyük millet meclisinde bir soru önergesi üzerine Türkiye'de kaç tane lisanslı sporcu olduğunu açıkladı.

Türkiye'de kaç lisanlı sporcu var?

Her 10 kişiden 1’i lisanslı sporcu


Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in sporcu hakem ve antrenörlerle ilgili soru önergesine yanıt verdi. Bakan Bak, ülkemizde çeşitli spor branşlarında; toplam 8.032.817 lisanslı sporcu, 239.535 antrenör ve 73.120 hakem bulunduğunu açıkladı.

 

Bakan Osman Bak’ın verdiği bilgiye göre Türkiye’de her 10 kişiden biri lisanslı sporcu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, önergesinde Türkiye’nin spor karnesini sordu. Ömer Fethi Gürer, “Ülkemizde spor branşlarına göre kaç hakem, kaç antrenör, kaç sporcu vardır? 2017-2018 sezonunda, spor branşlarına göre, kaç Antrenör görev yapacaktır? Kaç sporcu forma giyecektir? Sporcuların yaş aralığı kaçtır?” şeklindeki sorulara yanıt istedi.

 

HAKEM VE SPORCU

 

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak “Ülkemiz genelinde, çeşitli spor branşlarında; toplam 8.032.817 lisanslı sporcu, 239.535 antrenör ve 73.120 hakem bulunmaktadır” dedi.

 

Antrenörlere, spor branşlarına göre ve ihtiyaçlar doğrultusunda görev verildiğini anlatan Bakan Osman Aşkın Bakan “Görev alacak antrenör sayılan; federasyonların sporcu sayıları, eğitim ve faaliyet programları ile müsabaka takvimine göre değişiklik göstermektedir. Spor branşlarına göre forma giyecek sporcu sayıları, ilgili spor federasyonları ve kulüpleri tarafından belirlenmekte olup bu husus faaliyet programına ve müsabaka sayısına göre değişiklik arz etmektedir” dedi.

 

LİSANSLI FUTBOLCU SAYISI 5 BİN 808

 

Sporcular, ilgili spor branşının özelliğine göre farklı yaşlarda spora başladığını ve herhangi bir sınırlama olmaksızın her spor branşında değişik yaşlarda sporcu bulunduğunu açıklayan Bakan Osman Aşkın Bak, “Özel hukuk hükümlerine tabi, tüzel kişiliğe sahip özerk yapıda bir kuruluş olan Türkiye Futbol Federasyonu'nun verdiği bilgilere göre; "2017-2018 Futbol Sezonunda toplam 5.808 lisanslı ve vizeli futbol hakemimiz vardır. TFF tarafından lisanslandırılarak özlük kaydı alınmış olan antrenör sayısı ise 03.11.2017 itibariyle 26.036'dır. 2017-2018 Sezonu için, 03.11.2017 itibariyle 6.328 antrenör, amatör ve profesyonel kulüplerde görev yapmaktadır” diye konuştu.

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer lisanslı sporcu sayısının varlığının önemli olduğunu ancak  futbolda Lig maçlarındaki bazı takımların 11 yabancı oyuncu ile sahaya çıktığını, ayrıca yurt dışında başarı kazanılan bazı branşlarda  yabancı ülke uyruklu sonradan T.C vatandaşı olan sporcuların varlığına da vurgu yaparak; lisanslı sporcu sayısı içinde Ülkemizde doğan sporcularında başarıya ulaşacakları düzenleme ve çalışmaların yapılması gerektiğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT