1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Türkiye'de Son Beş Yılda Ne Kadar Orman Yangını Meydana Geldi?

Türkiye'de Son Beş Yılda Ne Kadar Orman Yangını Meydana Geldi?

Orman ve su işleri bakanı Veysel Eroğlu TBMM'de bir soru önergesi üzerine Türkiye'de son beş yılda çıkan orman yangın adetini açıkladı.

Türkiye'de Son Beş Yılda Ne Kadar Orman Yangını Meydana Geldi?

5 yılda 13 bin 540 orman yangını!


CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, son 5 yılda 13 bin 540 orman yangınında 38 bin 690 ha alanın zarar gördüğünü açıkladı.

 

GÜRER’İN SORULARI

 

CHP Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Bakan Veysel Eroğlu’na orman ve kırsal alan yangınlarıyla ilgili soru önergesi yöneltti. Ömer Fethi Gürer önergesinde Son beş yılda ülkemizde kaç kırsal alan yangını meydana gelmiştir? Kaç orman yangını meydana gelmiştir? Yangın alanların ne kadarı ağaçlandırılmıştır? Kaç ağaç yanmış, kaç ağaç dikilmiştir? Yangın sonucunda ağaçlandırma alanı dışında kalan alan ne kadardır? Yangınla mücadele için kaç kişi görev yapmaktadır? Yaşanan orman yangını son beş yılda dağılımlı olarak ne kadardır? Orman yangınlarında ilk beş neden ne olarak saptanmıştır?” şeklindeki sorularına yanıt verilmesini istedi.

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu “Ülkemizde son beş yılı içerisinde (01.01.2013-26.10.2017 tarihleri arasında) 18.520 adet kırsal alan yangınına (anız, bahçe, mera, hazine arazisi, ziraat alanları, iskan alanları) ve 13.540 adet orman yangınına ekiplerimizce müdahale edilmiştir” dedi.

 

38.6 BİN HEKTAR ALAN ZARAR GÖRDÜ

 

Yangından zarar gören alanlarda yapılan hasar tespiti, ağaç adedi üzerinden değil alan olarak yapıldığını anlatan Bakan Veysel Eroğlu, “ Aynı dönem içinde meydana 13.540 adet orman yangınında 13.358,65 ha örtü, 25.331,94 ha tepe olmak üzere toplam 38.690,55 ha alan zarar görmüştür. Yangından zarar gören ormanlar, tekniğine uygun çalışmalar neticesinde ağaçlandırılmaktadır. Yanan alanların orman rejimi dışına çıkarılması söz konusu değildir” açıklamasında bulundu.

 

ENERJİ NAKİL HATLARI SORUN

 

Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde orman yangınlarıyla mücadelede toplam 19 bin personelin çalıştığını anlatan Bakan Eroğlu, “Yangın Yönetim Sistemi kayıtlarına göre orman yangını sebepleri; ihmal ve dikkatsizlik, anız ve bahçe temizliği, piknik, çoban ateşi, yıldırım ve orman içerisinden geçen enerji nakil hatlarıdır” şeklinde konuştu.

 

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT