1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye'den ABD'ye ikinci tıbbi malzeme yardımı için uçak bugün kalkacak

Türkiye'den ABD'ye ikinci tıbbi malzeme yardımı için uçak bugün kalkacak

Koronavirüs salgınından en çok etkilenenlerden birisi olan ABD'ye Türkiye'den ikinci tıbbi malzeme yardımı için uçak bugün kalkacak. Gönderilen ilk yardım uçağı dün Andrews Hava Üssü'ne indi. Bu kolilerin içinde tıbbi birçok malzeme bulunuyor

Dün ilk yardım uçağının ulaşmasının ardından ABD'ye ikinci tıbbi yardım uçağı bugün gönderilecek. Koronavirüsün merkez üssü haline dönüşen ABD'ye Türkiye'den ikinci tıbbi malzeme yardımı gönderiliyor.

YARDIM KOLİLERİNİN ÜZERİNDE DİKKAT ÇEKEN YAZI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine, ABD'ye gönderilen tıbbi yardım malzemelerini taşıyan Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait A400M tipi askeri kargo uçağı, ABD saatiyle 17.30 civarında (TSİ 00.30) başkent Washington yakınlarındaki Andrews Hava Üssü'ne indi.Uçağı, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın yanı sıra ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya'dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Philip Thomas Reeker karşıladı.

Üsse indirilen yardım kolilerinin üzerinde, Cumhurbaşkanlığı forsu, Türk ve Amerikan bayraklarının yanı sıra Mevlana'nın "Ümitsizliğin ardında nice ümitler vardır. Karanlığın ardında nice güneşler vardır." sözlerinin Türkçe ve İngilizcesi yer aldı.

KOLİLERİN İÇİNDE NELER VAR?

Kolilerde, 500 bin maske, 400 bin önlük, 2 bin litre dezenfektan, 500 yüz koruyucu ve 400 N95 tipi maske ile 1500 koruyucu gözlük olduğu bildirildi.

TSK'ye ait A400M nakliye uçakları daha önce de İtalya, İspanya, Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Bosna-Hersek, Kosova, İngiltere ve Somali'ye yardım taşımıştı.

HABERE YORUM KAT