1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Türkiye dünyanın dört bir yanına yardım eli uzattı

Türkiye dünyanın dört bir yanına yardım eli uzattı

Pandemi ilan edilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele eden Türkiye, bir yandan da yardım talebinde bulunan diğer ülkelere desteğini esirgemedi.

Türkiye dünyanın dört bir yanına yardım eli uzattı

Ölümcül koronavirüs salgını ile baş etmeye çalışan Türkiye, bu süreçte kendisine yardım talebinde bulunan diğer ülkelere de destekte bulundu. İtalya, İngiltere, İspanya, Kuzey Makedonya gibi virüsten hasar alan bir çok ülkeye tıbbi malzeme yardımı yapılmaya devam ediyor.

Türkiye, Çin'in Wuhan kentindeki Türk vatandaşlarını Türkiye'ye getirecek askeri kargo uçağına tıbbi malzeme yükleyerek yardımların Çin halkına ulaşmasını sağlamıştı.

Çin'in önemli gazetelerinden Halkın Günlüğü, gelişmeyi "Türkiye, Çin'e tıbbi malzeme yardımı tedarik ediyor." başlığıyla okuyucularına duyurmuştu. 

Türkiye dünyanın dört bir yanına yardım eli uzattı

ÇİN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ülkesinin en ihtiyaç duyduğu dönemde yaptığı yardımlardan ötürü Türkiye'ye teşekkür etmiş, "Çin, Türkiye’ye salgında en ihtiyaç duyduğu dönemde yaptığı yardımdan dolayı çok teşekkür ediyor. Bu yardım Türkiye’nin Çin’e karşı sahip olduğu dostane tavrın kanıtı olmuştur." demişti.

Türkiye dünyanın dört bir yanına yardım eli uzattı

TÜRKİYE'DEN İTALYA VE İSPANYA'YA YARDIM ELİ

Salgının Avrupa'ya yayılması Avrupa içindeki dengeleri de bozdu. Avrupa Birliği ülkeleri virüse karşı gerekli dayanışmayı göstermekte geç kaldı.

Bu durumdan en çok etkilenen, salgının Avrupa'daki üssü haline gelen İtalya oldu. Onu virüsten dolayı zor günler yaşayan İspanya izledi.

İmkansızlıklar ve tıbbi malzeme yetersizlikleri ile boğuşan bu iki Avrupa ülkesine koronavirüsle savaşta yardım elini Türkiye uzattı. 

''TÜRKİYE'DEN İSPANYOL HALKINA SEVGİLERLE''

Askeri uçakla gönderilen malzemelerin yer aldığı sandıkların üzerinde İtalyanca ve İspanyolca, Mevlana’nın “Ümitsizliğin ardında nice ümitler var. Karanlığın ardında nice güneşler var” sözü ve “Türkiye’den İspanyol halkına sevgilerle” sözü yer aldı.

Türkiye dünyanın dört bir yanına yardım eli uzattı

İki ülkeden de Türkiye'ye teşekkür mesajları iletildi. 

TÜRKİYE YARDIM TALEBİNİ GERİ ÇEVİRMEDİ

Koronavirüs salgını ile mücadele sürerken Balkanlar'dan da bir yardım talebi geldi. Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov, koronavirüsle mücadele kapsamında Türkiye'den yardım talep ettiklerini söyledi. 

Bunun üzerine Türkiye, içinde Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Bosna-Hersek ve Kosova'nın bulunduğu 5 Balkan ülkesine yardım gönderme kararı aldı. 

Bir uçak dolusu tıbbi malzeme hazırlanarak Ankara'dan yola çıktı. 5 Balkan ülkesine yardımları ulaştıran askeri uçak aynı gün yurda dönüş yaptı. 

Gönderilen yardımlarda yine Hz. Mevlana'nın o sözleri vardı. 

NATO'DAN TÜRKİYE'YE ÖVGÜ DOLU MESAJ

NATO, Türkiye'nin Balkan ülkelerine yaptığı yardımlara ilişkin, "Türk inisiyatifi, müttefiklerin COVID-19 pandemisiyle mücadelesinin en son örneğidir." değerlendirmesiyle Türkiye'ye övgülerini iletti. 

Türkiye dünyanın dört bir yanına yardım eli uzattı

TÜRKİYE'DEN İNGİLTERE'YE YARDIM ELİ UZANDI

Türkiye, COVID-19'la mücadeleye destek amacıyla dünya genelinde salgından en fazla etkilenen ülkelerden olan İngiltere'ye de tıbbi yardım malzemesi gönderdi.

1 uçak dolusu tıbbi malzeme yine Hz. Mevlana'nın sözlerinin yazılı olduğu kolilerle İngiltere'ye doğru yola çıktı. 

Ayrıca İngiltere'ye yarın da tıbbi yardım malzemesi gönderilmesi planlanıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT