1. HABERLER

  2. PENDİK

  3. Türkiye'nin ilk AORT Cerrahi Merkezi Kartal'a Açıldı
Türkiye'nin ilk AORT Cerrahi Merkezi Kartal'a Açıldı

Türkiye'nin ilk AORT Cerrahi Merkezi Kartal'a Açıldı

İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmet verecek Türkiye'nin ilk Aort Cerrahi Merkezi ile 17 yataklı yeni Koroner Yoğun Bakım ünitesi açıldı.

İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmet verecek Türkiye'nin ilk Aort Cerrahi Merkezi ile 17 yataklı yeni Koroner Yoğun Bakım ünitesi açıldı.

Açılış Törenine Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet ERDÖL, İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Lütfullah ORHAN, Kopuzlar Vakfı Başkanı Ali Kemal KOPUZ, İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Uz. Dr. Yakup ÇAĞ, İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Sağlık Tesisleri Yöneticileri, birçok hekim ve sağlık çalışanı katılım gösterdi.


Törende konuşan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet ERDÖL,  Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinin markalaşmış bir sağlık tesisi olduğunu ifade ederek hastanenin var olan yoğun bakım ünitelerine yeni yapılmış ve 17 yatakla hizmet verecek bir merkezin daha ilave edildiğini aktardı.

Açılış töreninde konuşan İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Lütfullah ORHAN; hem Türkiye'de hem de İstanbul'da yoğun bakım ünitelerine olan ihtiyacın her geçen gün arttığını belirterek Yoğun Bakım Ünitelerine duyulan sağlık ihtiyacı ve tıbbi planlamalar dâhilinde; Kopuzlar Vakfının katkılarıyla “17 yataklı Koroner Yoğun Bakım Ünitesini”  hizmete açtıklarını ifade etti.

Yeni hizmete açılan Aort Cerrahi Merkezinin önemini aktaran Doç. Dr. Ahmet Lütfullah ORHAN, "Biz, Aort Cerrahi Merkezi ile bir farkındalık oluşturmaya çalıştık. Sadece sağlık hizmeti sunmakla kalmayacağız, ayrıca ülkemizin dört bir yanından merkezimizi görmek isteyen, burada eğitim alıp kendini geliştirmek isteyen profesyonellere de destek vereceğiz" dedi.

Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Uzm. Dr. Mustafa BULUT da “Yoğun bakım ihtiyacını karşılayabilmek adına 17 yatağın bulunduğu bir merkezi daha hizmete açmış bulunuyoruz.” sözlerini ifade etti. Ayrıca 24 saat kalp cerrahisinde görevli ekibin dışında akut  aort problemleriyle ilgilenecek ayrı bir ekip oluşturduklarını, bu hastalara yönelecek daha etkin çalışacak bir ekibin hizmet vereceğini belirtti.

AORT NEDİR? : Aort, tıpkı ana su borusu gibi vücuda kan akışını sağlayan ana damardır. Vücudun en büyük damarı aort üzerinde hiç belirti vermeden oluşan kesecikler ve damar genişlemesi nedeniyle oluşan aort anevrizması, tıpkı patlamaya hazır bir bomba gibi yaşam üzerinde tehdit oluşturuyor.

fb_img_1454068065485.jpgfb_img_1454068094522.jpgfb_img_1454068073027.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.