1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye'ye ait İHA ve SİHA'lar KKTC'ye geldi

Türkiye'ye ait İHA ve SİHA'lar KKTC'ye geldi

Türkiye'ye ait İHA ve SİHA'lar, 3 TIR’a yüklenmiş halde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bulunan Geçitkale Havaalanı'na geldi.

Türkiye'ye ait İHA ve SİHA'lar KKTC'ye geldi

İsrail'in Rumlara 8 İnsansız Hava Aracı verdiği, Fransa ve İtalya'nın savaş gemilerini Kıbrıs'a yolladığı bir dönemde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu, 1982'de askeri maksatlar için inşa edilen Geçitkale Havaalanı'nın İnsansız Hava Aracı ve Silahlı İnsansız Hava Araçları merkezi yapılması konusunda karar aldı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu'nun kararı üzerine dün gece 3 TIR İnsansız Hava Aracı ve Silahlı İnsansız Hava Araçları, Gazimağusa gümrüğünden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne girdi. Geniş güvenlik önlemleri arasında gümrükten çıkan TIR'lar, 01.30 sıralarında Geçitkale Havaalanı'na gönderildi.

YARINDAN İTİBAREN GEÇİTKALE'DEN HAVALANACAK

Doğu Akdeniz'de görev yapan sondaj ve savaş gemilerine eşlik eden İHA ve SİHA'lar yarından itibaren Geçitkale'den havalanacak.

KKTC Başbakan Ersin Tatar, Türkiye'den 'acil' koduyla Geçitkale'nin kullanılmasının istendiğini belirterek, ''Bu istek karşısında hem Türkiye'nin hem de KKTC'nin güvenliği için adım atıldı'' demişti.

Geçitkale Havaalanı'nda savaş uçaklarının sığacağı büyük beton hangarlar bulunuyor. Bunun yanında pist de savaş uçaklarının rahatlıkla kalkış ve iniş yapacağı şekilde inşa edildi. Alanla ilgili olarak alt ve üst yapının düzeltilmesi konusunda çalışmalar da yapılacak.

HABERE YORUM KAT