1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Turquas Projesi Birinci Bölgesel Toplantısı Marmara Üniversitesi’nde yapıldı

Turquas Projesi Birinci Bölgesel Toplantısı Marmara Üniversitesi’nde yapıldı

YÖK tarafından düzenlenen Turquas Projesi Birinci Bölgesel Toplantısı, "Yeterlilik Temelli Program Çıktılarının Kalite Güvencesi" başlığıyla, Marmara...

Turquas Projesi Birinci Bölgesel Toplantısı Marmara Üniversitesi’nde yapıldı

YÖK tarafından düzenlenen Turquas Projesi Birinci Bölgesel Toplantısı, "Yeterlilik Temelli Program Çıktılarının Kalite Güvencesi" başlığıyla, Marmara Üniversitesi Sultanahmet Rektörlük Binası'nda gerçekleştirildi.

Avrupa Yükseköğretim Alanı (EHEA) reformlarının uygulanmasını teşvik etmek, kolaylaştırmak ve içselleştirilmesini sağlamak üzere Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) ilk Erasmus Projesi olan TURQUAS Projesi'nin Birinci Bölgesel Toplantısı 30 üniversiteden toplam 150 akademisyeninin katılımıyla Marmara Üniversitesi Sultanahmet Rektörlük Binası'nda gerçekleştirildi.

Marmara Üniversitesi'nde yapılan açıklamaya göre açılış konuşmaları, proje tanıtımı ve toplantı amacının aktarılmasından sonra, Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ), Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesi (TYYÇ), Yükseköğretimde Temel Alan Yeterlilikleri ile İlişkilendirme ve Yükseköğretim Sistemimizdeki Uygulanma Düzeyi ile ilgili bilgilendirmede bulunuldu.

Toplantıda, yeterliliklerin kalite güvencesi, çalıştay düzeni ve işleyişine yönelik bilgi paylaşımının ardından çalıştaylara geçildi. Fen, Mühendislik, Sağlık, Sosyal Bilimler ve Eğitim olmak üzere 5 farklı başlıkta eş zamanlı gerçekleştirilen çalıştaylarda, TYYÇ, Yükseköğretim Temel Alan Yeterlilikleri ve program çıktılarının ilişkilendirilmesi, yeterlilik ve öğrenci iş yükü esaslı kredi ve müfredat belirlenmesine ilişkin uygulamalar yapıldı.

Grup sunuşları ve çalıştay çıktılarının değerlendirilmesinin ardından toplantı sona erdi.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.