1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. TUS soruları 2019 | 2019 Eylül TUS soruları | TUS soru ve cevapları 2019 Eylül

TUS soruları 2019 | 2019 Eylül TUS soruları | TUS soru ve cevapları 2019 Eylül

TUS 2019 Eylül soru ve cevapları | TUS nedir? Sonuçlar ne zaman açıklanacak? sınava giren adaylar tarafından araştırılmaya başlandı. Biz de sizler için bu merak edilenleri araştırdık. İşte TUS 2019 soruları 2019 Eylül....

TUS soruları 2019 | 2019 Eylül TUS soruları | TUS soru ve cevapları 2019 Eylül

TUS SORULARI 2019 EYLÜL

 2019-TUS ve 2019-STS Tıp Doktorluğu (2. Dönem) Temel Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı Yayımlandı

01 Eylül 2019 tarihinde uygulanan 2019-TUS ve 2019-STS Tıp Doktorluğu (2. Dönem) Temel Soru Kitapçığı ile Cevap Anahtarı % 10'u aşağıdaki bağlantıda sunulmuştur.

Sınava başvuran adaylar, Temel Soru Kitapçığı diziliminde verilen sınav sorularının tamamına 01 Eylül 2019 tarihinde saat 18.35'ten itibaren ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile 10 gün süreyle erişebileceklerdir.

2019-TUS ve 2019-STS Tıp Doktorluğu (2. Dönem) Temel Soru Kitapçığı ve Cevap AnahtarIarı için aşağıdaki linki tıklayınız

  TUS 2. DÖNEM SORU KİTAPÇIĞI VE CEVAP ANAHTARI İÇİN TIKLAYINIZ

TUS TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

TUS soruları 2019 | 2019 Eylül TUS soruları | TUS soru ve cevapları 2019 Eylül

TUS NEDİR?

ÖSYM’nin yaptığı son değişikliklerden biriyle bu sınavın adı Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı olarak değiştirilmiştir. Yine de en çok kullanılan hali Tıpta Uzmanlık Sınavı‘dır. Tıp öğrencileri ve Doktorlar arsında daha çok TUS olarak ifade edilir.

Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra girilen (tercih verilebilen) bir sınavdır. Doktorların korkulu rüyasıdır. Akademik sınavlar arasında kendine ait zorluğu ile nam salan bir sınavdır. Peki Tıpta Uzmanlık Sınavı tam olarak nedir?

Tıpta Uzmanlık Sınavı, adından da anlaşılabileceği gibi Tıp bölümü mezunlarının girdiği ve çeşitli alanlarda uzmanlık kazanabilmek için yarıştıkları bir sınavdır.

Tıp bölümü mezunlarının sayısındaki artma ile beraber yeterli uzmanlık kontenjanı bulunmadığından dolayı, adayların arasında eleme yapmak için başlayan bir sınavdır.

İlk olarak 1987 yılında uygulanmaya başlamıştır. İlk çıktığı zamandan beridir hiç şaşmadan uygulanmaya devam etmektedir. Zaman içinde inanılmaz zorlu bir akademik sınav halini almıştır.

2012 yılına kadar sadece Ankara’da yapılan bu sınav, 2012 yılından beridir Ankara, İstanbul ve İzmir‘de yapılmaktadır. İlkbahar ve sonbahar olmak üzere, yılda iki defa yapılmaktadır.

TUS’da yeterli puanı ve başarı sıralamasını sağlayan kişiler, tercihlerine göre Tıp Fakülteleri, Sağlık Bakanlığına bağlı Eğitim ve Araştırma hastaneleri veya Adli Tıp Kurumunda uzmanlık eğitimi alabilirler. Sonrasında seçtikleri bölümün uzmanlık eğitimini alarak sonunda Uzman Doktor olabilmektedirler.

Tıpta Uzmanlık Sınavı, uzmanlık eğitimi alabilmek ve branş seçebilmek için yegane şarttır. Bir Tıp Fakültesi mezununun ülkemizde Uzman Doktor olabilmesinin yolu sadece bu sınavdan geçmektedir.

TUS soruları 2019 | 2019 Eylül TUS soruları | TUS soru ve cevapları 2019 Eylül

TUS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM'nin takviminde yer alan bilgiye göre, 2019 TUS sonuçları 26 Eylül 2019 tarihinde açıklanacak.

Adaylar sonuçlarına, ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresi üzerinden ulaşabilecekler.

Öte yandan sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek. Konuya ilişkin detaylar geldikçe haberimizde yer vereceğiz.

TUS BAŞVURUSUNDA KİMLER BULUNABİLİR?

Durumları aşağıdaki maddelere uyanlar 2019-TUS ilgili dönemine başvurabilirler.

a) Tabip yada tıp dışı meslek mensubu olarak eczacı, kimyager veya veteriner olmak ya da bu alanlarda eğitime devam ediyor olmak.

b) Türk Soylu Yabancılar için Türkiye'de Meslek ve Sanatlarını Serbestçe Yapabilmelerine, Kamu, Özel Kuruluş veya İşyerlerinde Çalışabilmelerine İlişkin 2527 Sayılı Kanun kapsamında bulunmak.

c) Meslek ve sanatını uygulamasına ve uzman olmak istediği dalda çalışmasına engel teşkil edebilecek bedeni ve ruhi bir hastalığı olmamak.
d) Burstan doğan mecburi hizmetlerini sınav gününden itibaren üç ay içinde bitirecek durumda olmak.

TUS soruları 2019 | 2019 Eylül TUS soruları | TUS soru ve cevapları 2019 Eylül

TUS'DA HANGİ DERSLERDEN SORU SORULUYOR?

Temel bilimler ve klinik bilimler testlerinin içeriğinde birçok ders yer almaktadır. Tıpta Uzmanlık Sınavında her dersten sorular sorulsa da, sorular şu başlıklar altında toplanabilir.

Temel bilimler dersleri şunlardır;

    Anatomi
    Biyokimya
    Fizyoloji – Histoloji – Embriyoloji
    Mikrobiyoloji
    Farmakoloji
    Patoloji

Klinik bilimler dersleri şunlardır;

    Dahiliye
    Pediatri
    Genel Cerrahi
    Kadın Hastalıkları ve Doğum
    Küçük Stajlar

TUS’da hangi dersten kaç soru soruluyor adlı yazım ve TUS sorularının derslere ve konulara göre dağılımı adlı yazım sizlere daha fazla bilgi sunacaktır.

TUS BAŞVURU KOŞULLARI NELERDİR?

Durumları aşağıdaki maddelere uyanlar 2019-TUS ilgili dönemine başvurabilirler.

1- Tabip yada tıp dışı meslek mensubu olarak eczacı, kimyager veya veteriner olmak ya da bu alanlarda eğitime devam ediyor olmak.

2- Türk Soylu Yabancılar için Türkiye'de Meslek ve Sanatlarını Serbestçe Yapabilmelerine, Kamu, Özel Kuruluş veya İşyerlerinde Çalışabilmelerine İlişkin 2527 Sayılı Kanun kapsamında bulunmak.

3- Meslek ve sanatını uygulamasına ve uzman olmak istediği dalda çalışmasına engel teşkil edebilecek bedeni ve ruhi bir hastalığı olmamak.

4- Burstan doğan mecburi hizmetlerini sınav gününden itibaren üç ay içinde bitirecek durumda olmak.

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavına (TUS) yabancı uyruklu adaylar da başvurabilirler.

TUS soruları 2019 | 2019 Eylül TUS soruları | TUS soru ve cevapları 2019 Eylül

TUS'TA KAÇ SORU SORULUYOR?

Tıpta Uzmanlık Sınavında tüm Tıp eğitiminden soru sorulmaktadır. Altı yıllık Tıp eğitimin her bir anından soru sorulabilir.

TUS iki oturumda uygulanmaktadır. Sabah ve öğleden sonra oturumları şunlardır;

    Temel Bilimler
    Klinik Bilimler

Temel bilimler ve klinik bilimler testlerinden 120’şer soru sorulmaktadır. Tıpta Uzmanlık Sınavında toplamda 240 soru sorulmaktadır. 240 soru için 300 dakika süre verilmektedir.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT