1. HABERLER

  2. TUZLA

  3. Tuzla İTÜ De Balık Keyfi

Tuzla İTÜ De Balık Keyfi

Tuzla İTÜ De Balık Keyfi
İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi'nin Geleneksel Balık Günü'ne Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım katıldı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, konuşmasına son sınıf öğrencisi Fatih Batırer’i kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek başladı. Yıldırım Batırer’e Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı diledi. Bakan Yıldırım, “Geçen yıl Balık Günü’nde öğrenci temsilci arkadaşımız konuşmasında ihtiyaçlarından bahsetmişti. En önemlisi fakültenin barınma ihtiyacıydı. Bu uzun zamandır gündemdeydi. Bizde orada söz vermiştik. Bu yıl yurdun inşaatına başlamış olarak burada bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Seneye yine böyle bir günde artık yurdunuzda faaliyete geçmiş olarak açılışını da yapmış olacağız. Sözleşmede 270 gün yazılı olsa da önümüzdeki yıl 2010–2011 öğretim yılı başlangıcında bu yurt her şeyiyle bitmiş olarak teslim edilecek. 630 öğrenci burada barınacak. Denizcilik Fakültesi eski yatılı günlerine dönmüş olarak. Denizcilikte yatılılık olmadığı zaman denizin havasını hissetmekte olmuyor.” dedi.
 
İTÜ Denizcilik Fakültesi’nin 100 yıldan fazla geçmişi olduğunu söyleyen Yıldırım, denizcilik eğitiminin başlamasına vesile olan Kaptan Hamit Naci Bey’i rahmetle andıklarını belirterek onun başlattığı bu adımı Türkiye'nin şanlı bayrağını 100 yıldır dünya denizlerinde onun eğitim kadrosunun yetiştirdiği denizcilerin dalgalandırdığını ifade etti.
 
Bakan Yıldırım, "22’nci dönemde beraberce siyasette kader birliği yaptığımız Sayın Cengiz Kaptanoğlu ve Erol Yücel bilirler. Denizciliğimizin uluslar arası anlamda şu anda hiçbir sıkıntısı yok. Hepsini hallettik. Eğitim gemimiz var ama işimize yaramıyor. Bugünkü toplantıda önemli sorunumuzun eğitim gemisi olduğunu düşünüyorum. Bunu da çözeceğiz, sözünü veriyoruz. Gemide eğitimsiz denizci olunmaz. Mutlaka eğitim geminizde olacak. Ama rıhtımda bağlı çürümeye terk edilmiş bir eğitim gemisi değil. Gerçek anlamda bir eğitim gemisine de sahip olmanız için ben gereğini yapacağım. Ancak gençlerden de bir söz istiyorum. Mezun olunca yüzünüzü karaya değil denize döneceksiniz. Alkışların yoğunluğundan ben cevabımı aldım." dedi.
 
Yıldırım, "Ülkemizin 8 bin 484 kilometre deniz sınırının uzunluğu. Kara hudutlarımızın uzunluğu sadece 2 bin 900 kilometre. Demek ki bizim geleceğimiz denizlerde. Denizlere daha çok ilgi göstermemiz denizimizden daha çok yararlanmamız lazım. Ulaştırma Bakanlığı Denizcilik Müsteşarlığı marifetiyle –e denizcilik uygulamalarında dünyada bir çok ülkeden daha ileri konumdayız. Denizcilikte bürokrasi tuş oldu. Artık cep telefonlarınızdan da denizcilikle ilgili işlerinizi yapabiliyorsunuz. Denizciliğimizin kendine has özelliği, örfü, adeti var. Denizcilerin arasındaki hukuk, kardeşlik hukukudur. 100 yıldır bu hukuk vardır, 100 yılda geçse bu hukuk devam edecektir." dedi. İTÜ Denizcilik Fakültesinin geleneği ve geleceği olan bir eğitim kurumu olduğunu kaydeden Yıldırım, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın, ''Gelenek değişerek, gelişerek devam etmektir'' sözünü hatırlatarak, ''İşte bunu en güzel şekilde yapan da denizcilerdir. Sizi bunun için bir kez daha kutluyorum.” dedi.
 
İTÜ Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nil Güler, fakültelerine yapılacak olan yurt inşaatı ihalesinin sonuçlandığını dile getirerek, “Finansman konusundaki en büyük destekçimiz Türk Telekom oldu. Mimari proje İTÜ tarafından hazırlandı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da bu konuda bize çok destekleri oldu.” dedi.
 
Güler, fakültelerinin eğitim için denize ve karaya ihtiyacı olduğunu kaydederek “Fakültemizin kıyı şeridine verilecek bir zarar veya geçirilecek bir yol  eğitimimizi aksatır. Burada fedakarlıklar yapılarak ülke çocuklarına eğitim veriliyor. İTÜ’nün diğer fakültelerinde 20 öğrenciye 1 öğretim görevlisi düşerken, bizim fakültemizde 44 öğrenciye 1 öğretim üyesi düşüyor” diyerek konuşmasını tamamladı.
 
İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, gelecek yıldan itibaren yüzde yüz İngilizce eğitime geçeceklerini ifade etti. Ayrıca Almanya’da İTÜ’nün bir kampus açacağını belirten Şahin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de denizcilikle ilgili bir kampus açacaklarını söyledi.
 
Programın ardından 50. ve 40.yıl mezunları için plaket ve şilt töreni düzenlendi. Plaket töreninin ardından ise tüm davetliler hep birlikte balık yiyerek Geleneksel Balık Günü'nü sonlandırdılar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.