1. HABERLER

  2. TUZLA

  3. Tuzla Toplum Tabanlı Sürdürülebilir Afet Risk Yönetim Modeli

Tuzla Toplum Tabanlı Sürdürülebilir Afet Risk Yönetim Modeli

Tuzla Toplum Tabanlı Sürdürülebilir Afet Risk Yönetim Modeli
          Tuzla, kamu kurumları ve gönüllülerin katılımıyla afet yönetiminde model ilçe olacak. 340 gönüllü afet yönetimi  eğitimi alacak. Gönüllüler, afet konusunda toplumsal bilinci arttıran faaliyetlerde bulunacak.
 
         Tuzla Belediyesi, Tuzla Kaymakamlığı, İstanbul Teknik Üniversitesi, Türk Kızılayı Eğitim Şubesi  ortaklığıyla  İstanbul Kalkınma Ajansı destekli “Toplum Tabanlı Sürdürülebilir Afet Risk Yönetim Modeli; Tuzla İlçesi” projesi  gerçekleştirilecek. Proje kapsamında Tuzla’daki kamu kurum ve kuruluşlarının afet bilinci arttırılacak, gönüllü halkın örgütlenmesi sağlanacak. Her mahalleden 20 toplum temsilcisi olmak üzere 17 mahalleden yaklaşık 340 kişiye  28 saat afet yönetimi eğitimi verilecek.
 
        Projenin tanıtım toplantısı Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya 
Tuzla Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, Tuzla Belediye Başkanı Dr.Şadi Yazıcı, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)
 Afet Yönetimi Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, İlçe Müftüsü Ahmet Silkin,
 Kızılay Şube Başkanı Okyay Biçer ve çok sayıda davetli katıldı.
 
       Toplantıda ilk konuşmayı İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Afet Yönetimi Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü  Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu yaptı. Kadıoğlu, “Esas olan vatandaşın afete hazır olmasıdır. Valiliğin, kaymakamlığın  afete hazır olmasının hiç bir anlamı yoktur. Deprem olduğu an, o an yalnızsınız. Ölümler ilk dakikalarda  gerçekleşiyor. Bu ilk 30 dakikaya toplumu hazırlayabilirsek, bunun altından ancak kalkabiliriz” şeklinde konuştu. Tuzla Kızılay Şube Başkanı Okyay Biçer ve Tuzla Müftüsü Ahmet Silkin de konuşmalarında, deprem gerçeği hakkında  açıklamalarda bulundu.
 
       Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı da konuşmasında alınacak tedbirlerin önemine değindi. Başkan Yazıcı, “Müftülülüğümüzün bu projede çok önemli görevi var. Bütün hutbelerde bu konu anlatılmalı. Bütün topluma  yaygınlaştırılmalı. Toplum bu konuda bilinçlendirilmeli. Tedbirimizi almak zorunda olduğumuzu herkese anlatmak   zorundayız. Hareketli bir dünyada bir şey olmaması mümkün değildir. Bu Allah'ın takdiridir. Sonuçta bir şeyin olmaması mümkün değildir. Kaçınılmaz bir son ve bu kaçınılmaz bu sonda realitelerin tedbirlerin alınması  gerekmektedir.” dedi.
 
        Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, herkesin deprem görev emri olması gerektiğini söyledi. Başkan Yazıcı,  “Deprem sırasında herkesin sefer emri gibi deprem görev emri olmalı. Yani savaş anında herkesin cebinde bir sefer  görev emri vardır. Mutlaka bizde de deprem görev emri olması lazım. Toplumda mutlaka bu organizasyon yapısını  oluşturmak zorundayız.” dedi.
 
        Tuzla Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, projeye tam destek verdiklerini vurguladı. Çalışır, “Tuzla Kaymakamlığı olarak  Tuzla’da çakılacak bir çivide, her gözyaşında, her sevinçte, her alkışta gücümüz yettikçe bir kardeşiniz olarak  bizi yanınızda göreceksiniz. Bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.