1. HABERLER

  2. TUZLA

  3. Tuzla´da Atık Yağ Kampanyası

Tuzla´da Atık Yağ Kampanyası

Tuzla´da Atık Yağ Kampanyası

      Tuzla Belediyesi, ev ve iş yerlerinde kullanılıp atık yağa dönüşen bitkisel yağları alarak yerine yenisini ücretsiz olarak veriyor. Lavaboya dökülen bir litre atık yağın bir milyon litre suyu kirlettiğine dikkat çekilerek başlatılan kampanyada 5 litre atık yağ için 1 litrelik ambalajlı yağ hediye ediliyor.

       Tuzla Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından başlatılan kampanya ile ev ve işyerlerinde biriken bitkisel atık yağlar belediye ekipleri ve anlaşmalı firma çalışanları tarafından toplanıyor. Vatandaşların dönüşüm kampanyasına katılımını teşvik etmek için hediye edilen yağların karşılığında ayda ortalama 8 bin litre atık yağ toplanıyor. Belediye olarak geri dönüşümde liderliği ellerinde bulundurduklarını ifade eden Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, kampanya hakkında şu bilgileri verdi:

      "Ayda ortalama 900 ton geri dönüştürülebilir atık topluyoruz. Özellikle insan ve çevre sağlığı açısından büyük önem arz eden atıkların toplanmasına ayrı bir önem veriyoruz. Vatandaşlarımızı ve öğrencilerimizi bu konularda bilgilendiriyoruz. Bu çalışmaların sonucu olarak da ayda ortalama 200 kilo atık pil ve 1 ton elektronik atık topluyoruz. Evlerde ve lokantalarda kullanılan atık yağların lavaboya veya toprağa dökülmesi, çevre açısından çok büyük zararlara yol açmaktadır. Atık su kanallarına karışan bitkisel yağlar, kanalizasyon sistemlerini tıkadığı gibi, denizlere ulaşarak sularda yaşayan canlılara da ciddi zararlar vermektedir. Bu yüzden Tuzla Belediyesi olarak bu konuya özel bir önem veriyor ve vatandaşımızın kampanyaya katılımını özendirmek amacıyla, ekiplerimize teslim edilen her 5 litre atık yağ karşılığında vatandaşımıza 1 litrelik ambalajlı sıvı yağ hediye ediyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.