1. HABERLER

  2. TUZLA

  3. Tuzla´da Atıksuda Geri Dönüşüm

Tuzla´da Atıksuda Geri Dönüşüm

Tuzla´da Atıksuda Geri Dönüşüm

        İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Paşaköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nde günlük 100 bin metreküp atık suyun geri  dönüşümünün sağlandığını bildirdi.

       İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisleri'nde arıtılarak çevreye zararsız hale getirilen atıksuların, filtrasyon ve ultra viyole işlemlerinden de geçirilmesiyle tekrar kullanılabilecek kaliteye getirildiği, park-bahçe sulama ile sanayide kullanılabilen sulardan,  su kaynaklarının verimli kullanımı ve maliyet açısından tasarruf sağlandığı belirtildi.

     İSKİ'nin hayata geçirdiği Geri Kazanım Suyu Projesi kapsamında Paşaköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nde tekrar kullanılabilecek  kaliteye getirilen suların, 450 ila 900 mm arasında değişen çaplarda ve toplam 35.6 km uzunluğunda hat ile fabrikalar, yeşil alanlar ve askeri alanlar gibi bir çok noktaya ulaştırıldığı açıklandı.

 

                                                      Günlük 100 bin metreküp tasarruf

      Proje kapsamında Tuzla Belediyesi Şelale Parkı, TOKİ Aydınlı Konutları, İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesi, İstanbul Tersanesi  Komutanlığı Askeri Tesisi, Tuzla Arıtma Tesisi ve Pendik Tuzla Sahil Yolu'nun günlük sulama ihtiyacının karşılandığı açıklandı. Ayrıca bazı belediyelerin temizlik araçlarının ve Kamil Abduş Gölü'nün su ihtiyacının da yine geri dönüşümü sağlanan atıksulardan karşılandığı ifade edildi.

    28,4 milyon TL'ye mal olan projenin ile halen günlük yaklaşık 60 bin metreküp atıksuyun geri dönüşümü yapılarak kaynakların verimli  kullanılmasına ve su tasarrufuna katkı sağlanmış olduğu bildirildi. Geri dönüşüm suyuna talebin artması halinde, günlük 100 bin metreküp atıksuyun tekrar kullanımının sağlanabileceği de belirtildi

HABERE YORUM KAT