1. HABERLER

  2. TUZLA

  3. Tuzla´da Nevşehirliler Gecesi

Tuzla´da Nevşehirliler Gecesi

Tuzla´da Nevşehirliler Gecesi

        Tuzla Belediyesi, farklılıkların zenginliğini ortaya koyan ve toplumsal kaynaşmayı sağlayan Tuzla’dan Anadolu’ya Yöresel Geceler  etkinliğini bu yıl da sürdürüyor. Tuzla Belediyesi ve yöre derneklerinin birlikte gerçekleştirdiği etkinliklerin ilkine, İstanbul  Nevşehirliler Derneği ev sahipliği yaptı. Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlik, www.tuzlaweb.tv  tarafından canlı yayınlandı. Nevşehirliler Gecesi’ne AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve  eşi Dr. Fatma Yazıcı, Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin, siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile Tuzla ve çevresinde yaşayan Nevşehirliler katıldı.

                                                Şen, Başkan Yazıcı’ya Teşekkür Etti

       İstanbul Nevşehirliler Derneği Başkanı Mustafa Şen, gecede yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Nevşehir için ikincisini yaptığımız  bu canlı programda bize bu organizasyonu sunan Tuzla Belediye Başkanı Sayın Şadi Yazıcı’ya şahsım ve Nevşehirliler Derneği adına çok teşekkür ediyorum. Sayın Başkanımız, bizi hiç yalnız bırakmadı. Bu organizasyonları yapıp bizi hemşehrilerimizle buluşturdu.”

                                              Gençlerimizi Donanımlı Yetiştirin

       Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, derneklerin birlik ve beraberliği sağlamadaki yönüne dikkat çekti. Yaptıkları organizasyonlarda  kültürlerin yaşatılmasını amaçladıklarını belirten Başkan Yazıcı, “Tuzla’da yaşarken İstanbul’un bir parçası, Türkiye’nin bir parçası ve hep beraber bir bütünün parçası olarak geleceğe adım atmanın yolunu bulmaya çalışıyoruz. Biz böylesine geniş coğrafyada ve bütün  medeniyetlere beşiklik yapmış Anadolu’dan kalkıp büyük kentlere geldiysek bu coğrafyanın, bu kentin bütün güzelliklerini bu kentte de

yaşıyoruz. Birlik ve beraberliğimizi oluşturabilmenin yolu cemiyetçilikten, birlikte hareket edebilmekten geçiyor. Geleceğe yapacağımız  en önemli yatırım ve vazife, gelecek nesilleri donanımlı yetiştirebilmektir. Cihanşumul olmanın tek yolu insan yetiştirmek olacaktır.  Tuzla Belediyesi olarak yapmak istediğimiz; buradaki birlik ve beraberliği ülkemizin geneline ulaştırabilmektir.” şeklinde konuştu.

                                       Anadolu’nun Güzelliklerini İstanbul’da Yaşatıyoruz

      Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin de konuşmasında, “Hepimiz Anadolu’nun farklı yerlerinden gelsek de Anadolu’nun güzelliklerini  İstanbul’da yaşatıyoruz. Derneklerimizin özverili gayretleriyle bu faaliyetleri önemseyen hemşerilerimizin katılımlarıyla da Anadolu’nun  güzelliklerini, bizi biz yapan değerlerini tekrar hayata geçirmeyi, tekrar o güzel günleri, güzellikleri yaşatmayı, ortaya koymayı bu fırsatlarla gerçekleştiriyoruz.” ifadesini kullandı.

                                                             Şehrimizi Zenginleştirelim

        AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya, Nevşehirliler’e kültürlerini yaşatma çağrısında bulundu. Kaya, “Hepimiz bu şehirdeyiz. O yüzden  sanatımızı, kültürümüzü, örfümüzü, geleneklerimizi bu şehirde yaşatalım. Bunu ihmal etmeyelim. Mutlaka sanat ruhumuzu büyütelim. Kendi  medeniyetimizin değerlerini gelecek nesillere aktaralım. Şehrimizi zenginleştirelim.” dedi.

                                                      İkinci Etkinlik Bolulular Gecesi

       İstanbul Nevşehirliler Derneği Başkanı Mustafa Şen, derneğe katkılarından dolayı başta AK Parti İstanbul Milletvekili Erol Kaya, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin olmak üzere kişi ve kurumlara teşekkür plaketi verdi. Nevşehirliler Gecesi’nde sahnede çömlek imal edildi, yörede yetişen ürünler, mutfak kültürü ve kuruyemiş çeşitleri ikram edildi. Yöresel sanatçılar, söyledikleri şarkılar ve türkülerle Nevşehirliler’e coşkulu bir gece yaşattı.Tuzla’dan Anadolu’ya Yöresel Geceler, 8 Aralık 2013 Pazar günü Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi’nde Bolulular Gecesi ile  devam edecek. 

 

HABERE YORUM KAT