1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tuzla´nın Bir Bakanı Var

Tuzla´nın Bir Bakanı Var

Tuzla´nın Bir Bakanı Var

         Son günlerde 17 şubat olayı diye adlandırılan iktidara karşı siyasi komplo olarak da yorumlanan  yolsuzluk iddiaları ile ilgili olay  sonucu istifa eden üç bakanın ardından, ve daha önce de  30 mart 2014  yerel seçimleri için belediye başkanlığı adaylığı için   istifa eden   bakanların yerine başbakan Tayyip Erdoğan tarafından  10 yeni bakan atayarak kabine değişikliğine gitti.

 

      Eski bakanların  yerine kimlerin geleceği  ve  kaç bakanın  değieceği  merakla bekleniyordu. Başbakan Tayyip Erdoğan  10 yeni bakanı değiştirerek merakları gidermiş oldu .

 

    Üç dönem Tuzla Belediye Başkanlığı yapmış olan, 23. Dönemde İstanbul Milletvekili seçilen ve 24. Dönem de Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı olan İdris Güllüce yeni kabinede Erdoğan Bayraktar’ın yerine Çevre ve Şehircilik Bakanı oldu.

 

   Yeni kabinenin atanan bakanları ise şöyle İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yerine Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala yeni kabinede İçişleri Bakanlığına getirildi. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın yerine   24. Dönem Milletvekili olan Emrullah İşler  getirildi. Adalet  Bakanlığına ise Sadullah Ergin’den boşalan koltuğa Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ atandı.  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına ise Fatma Şahin’den boşalan koltuğa    Sakarya Milletvekili olan Ayşenur  İslam getirildi. Yeni kabine yer alan  diğer bakanlar ise şöyle AB Bakanı  Mevlüt  Çavuşoğlu (Egemen Bağış’ın yerine)  Bilim Sanayi ve Teknoloji  Bakanı  Fikri Işık (Nihat Ergün’ün yerine),  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi  (Zafer Çağlayan’ın yerine), Gençlik ve Spor Bakanlığına  Akif  Çağatay Kılıç (Suat Kılıç’ın yerine), Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına  Lütfi Elvan (Binali  Yıldırım’ın yerine) getirildi.

    Üç dönem Tuzla ‘da Belediye Başkanlığı yapmış olan İdris Güllüce’nin  Çevre ve şehircilik Bakanı olması  Tuzla’da sevinçle karşılandı.

 

                                                                       İdris Güllüce Kimdir

 

      1950 yılında Erzurum Hasankale’de doğan İdris Güllüce, İlköğrenimini Erzurum’da tamamladıktan sonra, eğitim ve çalışma hayatına İstanbul’da devam etti. Orta öğrenimini Haydarpaşa Meslek Lisesinde tamamlayarak Yıldız Teknik Üniversitesi  İnşaat Mühendisliği Fakültesi’ne girdi. Sonrasında, Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümünü de bitiren İdris Güllüce; Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü, İşletme Anabilim Dalında da, “Yerel Yönetimlerin Sorunları ve Çözüm Önerileri” konulu mastır tezini tamamladı. Serbest mühendis olarak iş hayatına atılan Güllüce, kendi inşaat şirketini kurdu. 1980-84 yılları arasında, yurtdışında uluslararası bir firmada mühendis olarak çalıştı. Türkiye’ye döndükten sonra, özel bir sanayi kuruluşunda Genel Müdürlük görevinde bulunarak, bir süre bu sanayi kuruluşunun ortaklığı ve yöneticiliğini sürdürdü. 1989 Mahalli seçimlerinde, Kartal Belediyesi Meclis Üyeliği görevine seçilerek 18 yıl sürecek olan yerel yönetimler kariyerine ilk adımını attı. 1 Kasım 1992 Ara Yerel Seçimleriyle Tuzla Belediye Başkanı oldu. 27 Mart 1994’te ikinci, 18 Nisan 1999’da ise bu göreve üçüncü kez seçildi.

 

                                            Üç  Dönem  Tuzla  Belediye Başkanı  Oldu

 

     Üç dönemlik Tuzla Belediye Başkanlığından sonra; 28 Mart 2004’ten 8 Mayıs 2007′e kadar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis  1.Başkan Vekili olarak hizmetine devam etti. 8 Mayıs 2007′de, yerelden edindiği tecrübeleri Türkiye’ye aktarmak düşüncesiyle, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis I. Başkan Vekilliği görevinden istifa ederek Ak Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı oldu. 22 Temmuz 2007 de Adalet ve Kalkınma Partisinden İstanbul 1. bölge Milletvekili seçildi. TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Başkanlığı yaptı. 12 Haziran 2011 de Adalet ve Kalkınma Partisinden 2. defa İstanbul 1. bölge Milletvekili seçilerek  Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı olan Güllüce, ayrıca Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezinde, yerel yönetimler başkanlığında başkan yardımcılığı görevini yürütmekteydi. İngilizce ve Arapça bilen Güllüce evli ve 5 çocuk babasıdır.

 

 

HABERE YORUM KAT