1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Uçum; "Yeni sistem milletine iradesine yönelik"

Uçum; "Yeni sistem milletine iradesine yönelik"

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, yeni sistem ile bütün kanun tekliflerinin milletvekilleri tarafından verileceğini belirterek, "Cumhurbaşkanı...

Uçum; "Yeni sistem milletine iradesine yönelik"

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, yeni sistem ile bütün kanun tekliflerinin milletvekilleri tarafından verileceğini belirterek, "Cumhurbaşkanı ve bakanların bütçe dışında böyle bir yetkisi olmayacak. Artık meclis istemedikten sonra hükümet meclise giremeyecek" dedi.

Mersin'de, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi" konulu konferansa katılan Uçum, anayasa değişikliği ile ilgili merak edilenleri anlattı. Yargıda yapılacak olan değişiklikten bahseden Uçum, yeni sistemin milletin iradesine yönelik olduğunu ifade ederek, "Türkiye'de yargı geçmişte adalet amacı dışında her türlü faaliyete karıştı. Altmışa yakın parti kapattı. Yetkisi olmadığı halde anayasa değişikliklerini ihlal etti. Hükümet yatırımlarını ve işlemlerini sırf belli bir anlayışa, ideolojiye uymuyor diye iptal etti. Neden öyle oluyordu? Çünkü yargı idaresi ile milletin iradesi arasında demokratik bir bağ yoktu. Oysa kurduğumuz sistemde artık bu mekanizma siz halkın seçtikleri üzerine kurulduğu için, o hesap sorma günü geldi" diye konuştu.

'Hayır" propagandası yapan ülkelerin milletvekili sayısının oldukça yüksek olduğunu dile getiren Uçum, arada bir tezat olduğunu belirterek, "Milletvekili sayısı nüfusa göre belirleniyor. Nüfusumuz arttığı için milletvekili sayısı da artıyor. Peki bu durum Avrupa'da nasıl? AB'de her 40 bin seçmene bir milletvekili düşüyor. Her 50 bin nüfusa bir milletvekili düşüyor. Bizde nasıl? Her 103 bin seçmene bir milletvekili düşüyor. Her 149 bin nüfusa bir milletvekili düşüyor. Bizde 550 milletvekili var. İngiltere'nin nüfusunun bizden 10 milyon az olduğu halde bin 449 tane milletvekili var. Fransa ve Almanya nüfusları bize yakın ama bizden fazla milletvekilleri var. Demek ki, milletvekili sayımızda bir problem var. Biz bu durumu düzeltiyoruz" İfadelerini kullandı.

Uçum; "Yeni sistem milletine iradesine yönelik"

Uçum; "Yeni sistem milletine iradesine yönelik"

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.