1. HABERLER
  2. BİLİM TEKNOLOJİ
  3. Ulaştırma Bakanı açıkladı: Mobil abone sayısı 81,8 milyona ulaştı!

Ulaştırma Bakanı açıkladı: Mobil abone sayısı 81,8 milyona ulaştı!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu teknolojik gelişmelere dair açıklamalarda bulundu. Türkiye’de mobil abone sayısının 81,8 milyona ulaştığını söyleyerek, "Fiber altyapımız 400 bin kilometreye ulaştı. Mobil kullanım süresinde Avrupa'nın lideriyiz'' dedi.

Ulaştırma Bakanı açıkladı: Mobil abone sayısı 81,8 milyona ulaştı!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 2020 yılının ilk çeyreğinde elektronik haberleşme sektörüne ilişkin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan ‘Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 2020 Yılı İlk Üç Aylık Pazar Verileri Raporu’na yönelik açıklamalar yaptı. Bakan Karaismailoğlu, yüksek kapasiteli sabit, mobil ve kablosuz geniş bant şebekelerin ve hizmetlerin yaygınlaştırılması amacıyla geliştirilen fiber altyapının yüzde 10,2 artışla 400 bin kilometreye ulaştığını, mobil abone sayısının 81.8 milyona çıktığını ve aylık 488 dakikalık ortalama mobil kullanım süresi ile Türkiye’nin Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer aldığını duyurdu.

Ulaştırma Bakanı açıkladı: Mobil abone sayısı 81,8 milyona ulaştı!

"5G'YE GEÇEN İLK ÜLKELERDEN OLACAĞIZ"

Dünya üzerinde 4,5G’den 5G’ye geçen ilk ülkelerden birinin de Türkiye olacağının haberini veren Karaismailoğlu, "5G’nin olmazsa olmazı da fiber altyapı. Bu nedenle ülkemizi fiber ağlarla baştanbaşa örmeye devam ediyoruz” şeklinde konuştu.
4.5G abone sayısının 75 milyon 372 bine çıktığını belirten Bakan Karaismailoğlu,3G ve 4.5G hizmetiyle birlikte mobil bilgisayardan ve cepten internet hizmeti alan mobil geniş bant abone sayısının 62 milyon 852 bini geçtiğine dikkatleri çekti.

Ulaştırma Bakanı açıkladı: Mobil abone sayısı 81,8 milyona ulaştı!

"TAŞINAN NUMARALARIN SAYISI DA ARTTI"

Bakan Karaismailoğlu, 2020 yılı ilk üç aylık dönemde mobil numara taşıma sayısının da bir önceki üç aylık döneme göre yüzde 5,6 oranında artığını bildirerek, 3 milyon 609 bini geçtiğini söyledi.
Bakan Karaismailoğlu, 2020 yılı birinci çeyrekte toplam mobil trafik hacminin de 67,9 milyar dakika olarak gerçekleştiğini belirtti.

Bakan Karaismailoğlu, Kovid-19 salgınının bilişim teknolojilerine olan talebi ise arttırdığını duyurdu.
Bakan Karaismailoğlu, açıklamalarına şöyle devam etti: "Söz konusu dönemde bankacılık ve iletişim sektörü başta olmak üzere, eğitim, e-ticaret sitelerine ilgi arttı. Bu durum, bilgi ve iletişim teknolojilerine olan ihtiyaç yoğunlaşırken, altyapısı yeterli olmayan ülkeler büyük sıkıntılarla karşılaştı. Türkiye, bu noktada altyapısını başarıyla test etmiş oldu."

Ulaştırma Bakanı açıkladı: Mobil abone sayısı 81,8 milyona ulaştı!

İNTERNET KULLANAN ABONE SAYISI ARTIŞ GÖSTERDİ

İnternet kullanan abone sayısının bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3,6 arttığını ifade eden Karaismailoğlu : “En yüksek artış yüzde 27,4’lük bir oranla ‘Eve Kadar Fiber’ abone sayısında yaşandı. Bunu yüzde 18,7’lik bir artış ile ‘Kablo İnternet’ abone sayısı izledi. Sabit genişbant abonelerinin aylık ortalama data kullanımı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 28’lik artış ile 138,6 GByte oldu. Fiber altyapıya verdiğimiz önemin de ne denli yerinde olduğunu da görebiliyoruz.” şeklinde konuştu.

Kübra Kaçmaz
Gece Editörü
HABERE YORUM KAT