1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan neden görevden alındı ?

Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan neden görevden alındı ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Ulaştırma Bakanlığına Adil Karaismailoğlu atandı. Bu doğrultuda Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan neden görevden alındı ? sorusu vatandaşlar tarafından internet arama motorlarında araştırılıyor. İşte detaylar...

Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan neden görevden alındı ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan görevden alındı. Turan'ın yerine Adil Karaismailoğlu bakan olarak atandı. Bakan Turhan'ın bir anda görevden alınması kamuoyunda şaşkınlık yaratırken vatandaşlar Ulaştırma Bakanı Cahit Turan neden görevden alındı ? sorusunu araştırıyor. İşte detaylar...

 

KARAR RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Karara göre, Anayasa'nın 104 ve 106'ncı maddeleri gereğince Cumhurbaşkanı Kararı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'ın görevine son verildi. Turhan'ın yerine Bakan Yardımcısı Adil Karaismailoğlu getirildi. 

Ulaştırma Bakanı Cahit Turan neden görevden alındı ?

ULAŞTIRMA BAKANI CAHİT TURAN NEDEN GÖREVDEN ALINDI?

İddialara göre Cahit Turhan'ın görevden alınmasının nedeni geçtiğimiz gün gerçekleşen Kanal İstanbul ile ilgili ihalenin ertelenmemesi olduğu öne sürüldü.

Önceki gün Başakşehir'deki tarihi Odabaşı Köprüsü ve Arnavutköy'deki tarihi Dursunköy Köprüsü'nün yeniden yapım işi için, Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü'nde ihale düzenlenmişti.

İHALENİN İPTAL EDİLMEMESİ Mİ ?

Kulislerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın koronavirüs salgınının yaşandığı olağanüstü gündem içerisinde ihalenin iptal edilmeyerek yapılması nedeniyle Cahit Turhan'ı görevden aldığı konuşuluyor.

Ulaştırma Bakanı Cahit Turan neden görevden alındı ?

MEHMET CAHİT TURAN KİMDİR?

Mehmet Cahit Turhan, (d. 29 Nisan 1960, Trabzon) Türk bürokrat ve siyasetçi, eski Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanı.

1981 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) İnşaat-Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Lisans eğitiminden sonra Karadeniz Teknik Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. Çalışma hayatına 1985 yılında İstanbul 17. Bölge Müdürlüğü Kapıkule-Edirne Yolu (Edirne Kent Geçişi) Grup Şefliği emrinde Mühendis olarak başlamış, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün çeşitli teşkilatlarında bürokratik görevler üstlendi. Ocak 2006 tarihinde Karayolları Genel Müdürü olarak göreve başladı. Ağustos 2015 tarihinde bu görevden alınarak Cumhurbaşkanlığı başdanışmanı olarak atandı. 2 Ekim 2015 tarihinde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Danıştay üyeliğine atandı. 23 Temmuz 2016 tarihinde görevi sona erdi. 10 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olarak atandı ve 28 Mart 2020’de görevinden alındı.

Ulaştırma Bakanı Cahit Turan neden görevden alındı ?

ADİL KARAİSMAİLOĞLU KİMDİR?

2002 yılından itibaren İBB Trafik Müdürlüğü’nde trafik kontrol merkezi, sinyalizasyon, akıllı trafik sistemlerinden sorumlu Müdür Yardımcısı olarak görev yaparken 16 Kasım 2009 tarihinde Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü’ne atandı. 23 Temmuz 2014 tarihinde Ulaşım Daire Başkanlığı görevine getirildi.

Karaismailoğlu, Temmuz 2016'da Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nde (TOKİ) İstanbul Emlak Dairesi Başkanlığı, Nisan 2018 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreter Yardımcılığı görevine getirildi.

Eylül 2019’da ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yayınlanan kararname ile Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcılığı’na atandı. 51 yaşındaki İsmail Karaismailoğlu evli ve iki çocuk babasıdır.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum