1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. 81 ilde uygulanan 56 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması başladı!

81 ilde uygulanan 56 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması başladı!

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla alınan tedbirler kapsamında 81 ilde uygulanan ve saat 21.00'de başlayan sokağa çıkma kısıtlaması, 15 Şubat Pazartesi saat 05.00'te sona erecek.

81 ilde uygulanan 56 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması başladı!

Türkiye genelinde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında hafta sonu uygulanan 56 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması, saat 21.00 itibarıyla başladı. Sokağa çıkma kısıtlaması, 15 Şubat Pazartesi günü saat 05.00'te sona erecek.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada sokağa çıkma kısıtlaması içerisinde açık olacak yerleri belirterek, bu yerlerle ilgili saat saat detaylar paylaşıldı

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bakanlığımızca daha önce çıkarılan Genelgelerle; sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde vatandaşlarımızın temel ihtiyaç malzemelerine ulaşmaları noktasında herhangi bir zorlukla karşı karşıya kalmamaları için gerekli tüm tedbirler alınmıştır.

MARKET, MANAV VE BAKKALLAR HAFTA SONU HANGİ SAATLER ARASINDA FAALİYET GÖSTERECEK?

• Market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve çiçekçiler bugün saat 20.00'ye kadar, Cumartesi ve Pazar günleri ise 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacaktır. Yine belirtilen süre içerisinde marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar, kuruyemişçiler ve çiçekçiler telefonla ya da online olarak aldıkları siparişleri teslim edebileceklerdir.

• Lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tarzı iş yerleri ise bugün saat 20.00'ye kadar paket servis+ gel-al şeklinde, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterecek olup bu iş yerleri Cumartesi ve Pazar günleri 10.00-24.00 saatleri arasında paket servis faaliyetlerine devam edebileceklerdir.

FIRINLAR AÇIK OLACAK MI?

• Cumartesi ve Pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacaktır.

İNTERNETTEN HANGİ SAATLER ARASINDA SİPARİŞ TESLİMİ YAPILABİLECEK?

• Online sipariş firmaları da Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerinde 10.00-24.00 saatleri arasında siparişleri teslim edebileceklerdir.

• Vatandaşlarımız sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan günlerde (Cumartesi-Pazar) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi, çiçekçi ve fırın ya da ekmek satış bayine yürüyerek gidip gelebileceklerdir.

GIDA MADDELERİ TEMİNİNDE YOĞUNLUĞA NEDEN OLUNMASINA GEREK YOK

Bu açıklamalardan da görüleceği üzere sokağa çıkma kısıtlamasının başlayacağı düşüncesiyle temel ihtiyaç malzemesi temini amacıyla fırın, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi, lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tarzı iş yerlerinde yoğunluğa sebep olunmasına gerek bulunmamaktadır.

Bu nedenle vatandaşlarımızdan sokağa çıkma kısıtlamasının başlayacağı saat olan 21.00'den önce evlerinde/ikametlerinde olacak şekilde hareket etmelerini, başta büyükşehirlerimiz olmak üzere trafikte oluşabilecek yoğunluklar göz önünde tutarak gerekli tedbirleri almaları hususunu bir kez daha istirham ediyoruz."

Berkem Temizel
Gece Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
1
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT