1. HABERLER

  2. TUZLA

  3. Uluslar Arası Münazarada Gündem Suriye

Uluslar Arası Münazarada Gündem Suriye

Uluslar Arası Münazarada Gündem Suriye
      Tuzla Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen Uluslararası Liseler Münazara Şampiyonası, Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. 7 ülkeden 100 katılımcı ile gerçekleştirilen şampiyonada, lise öğrencileri dünya gündeminden ilginç konuları tartıştı. 
 
      Avrupa Birliği Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Tuzla Belediyesi’nin destekleriyle, Sabancı Üniversitesi tarafından düzenlenen Uluslararası Liseler Münazara Şampiyonası, Tuzla’da gerçekleştirildi. Şampiyonaya Türkiye, Moğolistan, Yemen ve Ukranya’dan 60 lise öğrencisi katıldı. Şampiyonanın jürisinde ise Türkiye (AB Bakanlığı), Pakistan, Ukranya, Moğolistan ve Yemen’den uzmanlar yer aldı. 
 
Esad’ın Savunulacak Bir Durumu Yok
 
      Yarışmaya katılan lise öğrencileri, takımlar halinde kendilerine verilen konuları karşıt görüşler şeklinde savundular. Oldukça hararetli maçlara sahne olan şampiyona boyunca “Savaşlar medyada tüm şiddetiyle gösterilmelidir, Türkiye Suriye’ye girmelidir, okullardaki haşarı çocukların aileleri cezalandırmalıdır, dine hakaret içeren tüm sanat ürünleri yasaklanmalıdır, her ülkeye nükleer silah bulundurma hakkı verilmelidir, tüm dünyada üniversiteler parasız olmalıdır ve estetik cerrahi yasaklanmalıdır” başlıklarından oluşan konular tartışıldı. Suriye’de yaşanan vahşeti masaya yatıran öğrenciler, Esad rejiminin savunulacak bir durumu olmadığını ifade ettiler. 
 
Finalde Türkiye ile Moğolistan Yarıştı
 
      Şampiyonada, Türkiye takımlarından Galatasaray Lisesi ile Moğolistan takımı finale kaldı. Finalistler, “Avrupa’daki ülkelerde aşırı sağcı partilerin seçimlere katılması yasaklanmalıdır” konusunda yarıştı. Oldukça hararetli geçen final maçının ardından birinciliği, ev sahibi Türkiye’den şampiyonaya katılan Galatasaray Lisesi Takımı kazandı. Final müsabakasının ardından, tüm katılımcılara belge ve başarılı takımlara ve konuşmacılara plaket verildi. Organizasyon ile ilgili değerlendirmede bulunan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, 7 ülkeden gelen öğrencilerle ilk defa ülkemiz uluslararası münazara yarışmasına ev sahipliği yaptığını belirtti. Yazıcı “ gençler her zaman gündemi münazara etmeli, onlara ortamlar oluşturmalı. İlçemizde eğitim veren 7 üniversite ile eğitim kenti olan Tuzla’da Sabancı Üniversitesiyle birlikte çok önemli bir çalışmaya imza attık. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT