1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Uluslararası Üniversiteler Konseyi Başkanı Orhan Hikmet Azizoğlu:

Uluslararası Üniversiteler Konseyi Başkanı Orhan Hikmet Azizoğlu:

Uluslararası Üniversiteler Konseyi (IUC) Başkanı Orhan Hikmet Azizoğlu, "Hedefimiz coğrafyamızda akademik çalışmalarla barış iklimi yanında birlikte...

Uluslararası Üniversiteler Konseyi Başkanı Orhan Hikmet Azizoğlu:

Uluslararası Üniversiteler Konseyi (IUC) Başkanı Orhan Hikmet Azizoğlu, "Hedefimiz coğrafyamızda akademik çalışmalarla barış iklimi yanında birlikte yaşama kültürünü oluşturmak istiyoruz" dedi.

Uluslararası Üniversiteler Konseyi 3. Genel Kurul toplantısı IUC Kurucu Başkanı Orhan Hikmet Azizoğlu ve 30 ülkeden temsil edilen rektörlerin katılımıyla yapıldı. Ankara İller Bankası sosyal tesislerinde gerçekleştirilen toplantıda konuşan IUC Kurucu Başkanı Orhan Hikmet Azizoğlu, "Kurucuların da içinde olduğu 30 ülkeden birer rektörün görev aldığı İcra Kurulu kurduk. İcra Kurulu'nun da yönetim kurulunu oluşturduk. Yönetim Kurulu Başkanlığına Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız'ı getirdik" dedi.

Genel Kurul toplantısında yeni çalışmalar yapıldığını ve yapılanmalara gidildiğini kaydeden Azizoğlu, "Coğrafyamızda devam eden batı toplumlarının emperyalizmin kapital kazanımları için oluşturduğu PKK, DEAŞ ve FETÖ terör örgütlerinin sıkıntılarını genel kurulumuzda yaşıyoruz. 150 üniversite üyesi bulunan kurumumuz başta coğrafyamız olmak üzere gezegenimizin ortak değeridir.Hedefimiz coğrafyamızda akademik çalışmalarla barış iklimi yanında birlikte yaşama kültürünü oluşturmak istiyoruz" dedi.

Genel Kurul'da Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız ise "Yönetim Kurulu ile İcra Kurulu ayrıldı. İcra Kurulu 30 kişiden oluşuyor. Her ülkeden bir rektör var. Yönetim Kurulu'nda ise 11 kişi var. Bunun 6 tanesi Türkiye ve Kıbrıs'tan. Kurumsallaşma adına güzel bir çalışma yapıldı. 151 tane üniversite rektörü bu kurula üyedir. Yeni yapılanma ile ileri dönük yapılması hedeflenen çalışmalarımız var. İnsanlığın ortak değeri olan bilimi yaymak, bilimsel anlamda çalışmalar yapmak, çeşitli üniversiteleri bir araya getirerek ortak çalışma yapmak amacındayız" dedi.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT