1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. UMED Başkanı Değirmenci: “Bizim dünyayı değiştirme idealimiz var”

UMED Başkanı Değirmenci: “Bizim dünyayı değiştirme idealimiz var”

Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) Başkanı Aslan Değirmenci, "Vakit yeni Türkiye'yi işaret ediyor. Bu süreçte de kimsenin geri durma lüksü...

UMED Başkanı Değirmenci: “Bizim dünyayı değiştirme idealimiz var”

Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) Başkanı Aslan Değirmenci, "Vakit yeni Türkiye'yi işaret ediyor. Bu süreçte de kimsenin geri durma lüksü yok. Çünkü biz mazlumların umudu, mağdurların gür sesiyiz. Bizim dünyayı değiştirme idealimiz var" dedi.

UMED ve Keçiören Belediyesi tarafından organize edilen "Medya ve Terör" konulu sempozyum, Ankara'da yoğun katılımla başladı. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu ve Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Genel Başkanı Habibe Öçal'ın yanısıra programa çok sayıda sivil toplum temsilcisi, basın mensubu gazeteci ve televizyoncu ile kanaat önderi katıldı. Panelist olarak Saadet Oruç, Fadime Özkan, Fatih Atik, Ercan Gürses ve Batuhan Yaşar'ın yer aldığı sempozyumun moderatörlüğünü ise Melik Yiğitel üstlendi.

UMED'in kurulalı bir yıl olduğunu, bu süre içerisinde başta haber alma özgürlüğü olmak üzere birçok konuda çalışmalar yaptıklarını kaydeden UMED Başkanı Aslan Değirmenci, "Haberlerin gerçek, doğru, tarafsız bir şekilde verilmesi ve din, dil, renk ayrımı yapılmadan haberlerin yapılması için mücadele ettik. Bundan sonra da mücadele etmeye devam edeceğiz. 90 öğrencimizden 70'ini mezun ettik. UMED sertifikası almaya hak kazanan öğrencilerimize staj ve iş imkanı sunmaya gayret ettik. Özellikle iletişim mezunu arkadaşlarımıza yoğunlaştık, diploma ve sertifikalarını alan UMED öğrencilerinden yüzde 60'ına iş imkanı sunduk. Yolumuza devam edeceğiz. Farklı illerde de medya okulları açacağız. Öğrencilerimiz ve UMED olarak biz adil olmayı, çıkar çevrelerinden ve illegal yapılardan bağımsız hareket etmeyi ilke olarak benimsiyoruz" diye konuştu.

Medya emekçilerine çağrıda bulunan Değirmenci, "Gazetecilik mesleğini özel amaçlara ve çıkarlara alet etmeyelim. Toplumsal düzeni bozmaya yönelik arayışlara karşı birlikte direnelim, ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğünü savunalım ancak özgürlük maskesiyle kardeşliğimizi hedef alanlara karşı da yüreklerimizi birleştirelim. Kutuplaşma, kamplaşma ve ötekileştirme çukurlarına düşmeyelim, tuzakları bozalım; sosyal gerilimi körükleme çabalarını hep birlikte deşifre edelim. Anadolu'nun tarihsel ve sosyolojik yapısını hedef alanların yazdıkları senaryoları, önyargılardan beslenerek nefreti yayma çabalarını boşa çıkartalım" ifadelerini kullandı.

"Bütünleştirici olmak zorundayız"

"Her dönem ve her zeminde ayrıştırıcı anlayışlara karşı birleştirici ve bütünleştirici olmak zorundayız" diyen Değirmenci, "Kardeşlik hukukunu kuşanmalı, darbeci, yasakçı ve faşist cepheye karşı sivil, özgürlükçü ve demokratik duruşumuzdan ödün vermemeliyiz. Onlar dün olduğu gibi bugün de fitneyi yeryüzünde hakim kılmaya çalışacaktır. Biz ise yeryüzüne iyinin ve doğrunun hakim kılınması için mücadele edenlerden olmalıyız. Onların dilin de zehir, yüreğinde mühür var. Biz panzehir olalım, mühürleri sökelim, yeni Türkiye'nin önündeki barikatları 15 Temmuz ruhuyla hareket ederek kaldıralım. Çünkü biz mazlumların umudu, mağdurların gür sesleriyiz. Bizim dünyayı değiştirme idealimiz var. Bizim daha Özgür, herkesin kardeşçe yaşayabileceği, kimsenin öteki olarak görülmeyeceği bir anlayışın hakim olması için gayretimiz var. Özgürlüğü, kardeşliği ve direnişi kuşanan yüreklerle birlikte medya ve terör ilişkisini masaya yatırıyoruz. Çok değerleri panelistlerimizin talep, teklif ve önerilerini merakla bekliyoruz" şeklinde konuştu.

"Her şehit bir vatandır" diye vurgulayan Değirmenci şöyle devam etti:

"Altını çizerek belirtmek isterim ki, her şehit bir vatandır. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında en çok şehit veren ilçemiz Keçiören'den de aramızda çok sayıda misafirimiz var bugün. Alanlardan FETÖ'cüleri süpüren kahramanlarımıza da selam olsun. Terörün dini olmaz. Terörün ideolojisi olmaz. Biz Ülkemizin Gladyo merkezli terör koalisyonu ile hedef alındığına inanıyoruz. Bizim için DEAŞ neyse PKK'da odur. Bizim için FETÖ neyse DHKP-C de odur. Her birinin maskesi farklı olabilir ama hedef aldıkları kardeşliğimiz ve birliğimizdir. Kardeşliğimize ve birliğimize sahip çıkacağız, terör koalisyonunun, emperyalizmin kirli hedeflerini ortak akılla hareket ederek boşa çıkartacağız."

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.