1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Medine'den dönen Umre yolcuları karantinaya alındı!

Medine'den dönen Umre yolcuları karantinaya alındı!

Ekipler, Umreden dönen bir vatandaşımızda yeni tip koronavirüse (Kovid-19) rastlanması sonrası önlemleri arttırdı. Medine'den gelen umre yolcuları Esenboğa Havalimanı'nda sağlık taramasından geçti. Yolcular, 14 gün boyunca karantina altına alınmak üzere 3 farklı öğrenci yurduna götürdü.

Medine'den dönen Umre yolcuları karantinaya alındı!

Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada umreden gelen vatandaşların koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Ankara ve Konya'daki bazı yurtlarda karantinaya alındıkları belirtildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın açıklamasında, umre amacıyla Suudi Arabistan'daki vatandaşların Türkiye'ye dönmeleri sonrası 14 günlük karantina sürelerini geçirecekleri bir yer ihtiyacı hasıl olduğu belirtilerek, "Bu çerçevede, Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne bağlı Ankara ve Konya'daki bazı yurtlar, umreden dönen vatandaşlarımızın karantina süresi boyunca kalabilmeleri için uygun hale getirilmiş ve söz konusu karantina süreci başlamıştır." denildi.

Açıklamada, "Üniversitelerin üç haftalık tatil süreciyle birlikte büyük oranda boş olan bu yurtlarımızda kalan az sayıdaki öğrencimizin de başka yurtlara nakilleri sağlanarak herhangi bir mağduriyet yaşanmamıştır." ifadesi kullanıldı.

Ankara'daki yurtların isimleri ve kalan misafir sayısı şöyle:

Şehit Özel Harekat: 2064

Milli İrade: 1880

Gölbaşı: 1448

Toplam: 5392

Konya'daki yurtların isimleri ve kalan misafir sayısı ise şöyle:

Tahir Büyükkörükçü: 2228

Kutalmışoğlu: 2710

Toplam: 4938

UMRE YOLCULARINI TAŞIYAN 4 UÇAK DAHA ANKARA’YA İNDİ

Medine’den Ankara’ya umre yolcularını taşıyan 4 uçak daha Esenboğa Havalimanı’na indi. Yolcular sağlık taramasından geçirilerek, karantinaya alınmak üzere üç farklı öğrenci yurduna götürülecek.

UMREDEN DÖNEN VATANDAŞLAR TEDBİR AMAÇLI KARANTİNAYA ALINDI

Umre seyahatinden dönen vatandaşlar, uçakta yapılan sağlık taramasının ardından tedbir amaçlı karantinaya alınmak üzere Ankara Büyükşehir Belediyesine ait otobüslerle Gölbaşı'nda 3 ayrı öğrenci yurduna götürüldü. Buraya götürülen Umre yolcuları, daha önceden kendileri için boşaltılan öğrenci yurtlarında 14 gün boyunca gözlem altında tutulacak. Öte yandan polis ekipleri ise yurtlara çıkan yolları güvenlik gerekçesiyle kapatarak trafik akışını alternatif yollardan sağladı.

ÖĞRENCİLER YURDU BOŞALTTI

Gece geç saatlerde yurt öğrencilerine haber veren görevliler, öğrencilerin yurdu boşaltmasını istedi. Bunun üzerine apar topar hazırlanan yurt öğrencileri, eşyalarını alarak dışarıya çıktı. Öğrenciler, yurt önüne gelen otobüslerle Ankara otogarına ya da başka yurtlara götürüldü.

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN'DAN KONUYA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Umreden dönen Türk vatandaşlarıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan da bir açıklama geldi.

Kalın, "Umreden dönen vatandaşlarımızın sağlık kontrolleri yapıldı. Coronavirüse karşı rehavet va panik yok, tedbir var" açıklaması yaptı.

UMREDEN DÖNENLER ANKARA'DA KARANTİNADA

Ankara'da gece saatlerinde Esenboğa Havalimanı'na inen uçaktaki yolcular önce sağlık kontrolünden geçirildi. Ardından da bazıları Gölbaşı'ndaki yurtlarda karantinaya alındı.

Polis çevrede yoğun güvenlik önlemleri aldı. Umre yolcularını taşıyan otobüs şoförleri de özel kıyafetler giydi.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ALİ ERBAŞ, UYARIDA BULUNMUŞTU

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da dün gece umreden dönen son 5 bin 300 kişinin hem kendi hem de başkalarının sağlığını korumak için 14 gün boyunca evden çıkmamaları uyarısında bulunmuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT