1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Umurbey havacılık festivaline hazırlanıyor

Umurbey havacılık festivaline hazırlanıyor

Umurbey belediyesi, Çanakkale Boğazı ve Tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki şehitlikler üzerinde 3 gün sürecek havacılık festivaline hazırlanıyor.

Umurbey havacılık festivaline hazırlanıyor

Umurbey belediyesi, Çanakkale Boğazı ve Tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki şehitlikler üzerinde 3 gün sürecek havacılık festivaline hazırlanıyor.

Çanakkale Görsel Tanıtım Derneği organizasyonu ve Umurbey Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan Uluslararası Truva Havacılık Festivali (Troy Air Fest) 18-20 Ağustos 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş, havacılık sektöründe Çanakkale'nin de söz sahibi olabilmesi adına böyle bir girişimde bulunduklarını söyledi. Başkan Yavaş, "Bu yaz 18-19-20 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek uluslararası bir nitelik taşıyan havacılık festivaline, Türkiye'nin yanı sıra, şu an için kesin olan Almanya, Avusturya, Yunanistan ve Ukrayna'dan gelecek pilotlarda uçaklarıyla katılacak. Festival Umurbey altında Çiftlik Ovası dediğimiz bölgede yapılacak. Yaklaşık 50-55 tane uçağın katılacağı festival 3 gün sürecek. Festivalde 200 çocuğumuzu Gelibolu Yarımadasında, Şehitler Abidesi'nin üstünde ve Boğazın Anadolu ile Avrupa yakalarında uçurarak, gökyüzünden Çanakkalemiz'i tanımalarına vesile olabilecek bir konsept düşünmekteyiz. Uçuracağımız çocukların tespitini ise kent genelindeki belediyelerimiz ile görüşüp, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda yapmayı planlıyoruz. Belediyelerin tespit edip, bilet verecekleri çocukları tanıtım ve uçuşla ilgili eğitime almayı düşünüyoruz" dedi.

Festival için Çiftlik Ova mevkiindeki bir alan hazırladıklarını da söyleyen Başkan Yavaş, "Bu alanda çalışmaları devam eden kordon boyunu yakında kullanıma açacağız. İnşallah bu havacılık festivali ile yeni düzenlediğimiz Umurbey Kordonunun incisi haline getireceğimiz bir pistle bu festivale ev sahipliği yapacağız. Umurbey Feneri yanında, kordonunun yürüyüş alanı ile kumsal arasındaki alanda 30 metre genişliğinde ve 750 metre uzunluğunda stabilize bir pist olacak. Yanında festival alanı, festivale katılacak uçakların park alanı, festivale katılacakların konaklayacağı çadır alanı ve otopark olacak. Ayrıca burada kalacak insanların ihtiyaçlarını karşılayacağı günübirlik tesisler yer alacak" diye konuştu.

Festivalin Organizatörü Çanakkale Tanıtım Derneği Başkanı Timur Kara ise festival hakkında bilgiler verdi. Kara, "Festivalde 200 çocuğumuzu uçuracağız. Bu 200 çocuk içerisinden biri dahi havacı olursa festival herhalde amacına ulaşmış olacak diye düşünüyorum. Uçuracağımız çocuklarda bu heyecanı yaşadıktan sonra inanıyorum ki içlerinden birkaç kişi havacılık sektörüne girecektir. İstiyoruz ki bahçede traktör kullanan Ahmet amcada bir uçuş lisansı alabilsin. Festivalde uçuracağımız çocuklara vereceğimiz resmi Young Eagles sertifikası onların bu tecrübelerini dünya çapında belgeleyecek. Bu etkinlik aynı zamanda Türkiye'nin güvenilebilir bir ülke olduğunu yurt dışına göstermek amacıyla da önemli. Bu yüzden yurt dışındaki uçakların buraya gelmesi bizim için büyük önem taşıyor" dedi.

Umurbey havacılık festivaline hazırlanıyor

Umurbey havacılık festivaline hazırlanıyor

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT