1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Üniversite öğrencileri, ar-ge firmasını inceledi

Üniversite öğrencileri, ar-ge firmasını inceledi

Balıkesir Üniversitesi Altınoluk Meslek Yüksek Okulu Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü öğrencilerinden oluşan 40 kişilik bilim heyeti, bölgedeki ar-ge...

Üniversite öğrencileri, ar-ge firmasını inceledi

Balıkesir Üniversitesi Altınoluk Meslek Yüksek Okulu Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü öğrencilerinden oluşan 40 kişilik bilim heyeti, bölgedeki ar-ge firmasını ziyaret ederek, bitki ekstraksiyonunu yerinde görme imkanı buldu.

Kazdağları'nın eteklerinde yer alan Altınoluk Meslek Yüksek Okulu'nun Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü, okul müdürü Doç. Dr. Selami Selvi öncülüğünde, Türkiye'nin tek bitki özü üretim merkezine giderek ar-ge çalışmalarını inceledi. Yaklaşık 40 kişilik bilim heyeti, sabah saatlerinde Edremit'te bulunan ve bilim adamı Faruk Durukan'a ait ar-ge firmasına gitti. Bitki ekstraksiyonu (öz elde etme) gibi alanlarını ilgilendiren saha çalışmalarını yerinde görme fırsatı bulan öğrenciler, ilk olarak Faruk Durukan'ın yaptığı dünya bilimine ışık tutacak buluşları ve akademik çalışmaları öğrendi. Daha sonra, gelişmiş teknolojiyle işleyen üretim tesislerini ve laboratuvarları inceleyen öğrenciler, firmanın kimyager ve eczacı çalışanları tarafından bilgilendirildi.

Gerçekleştirdikleri ar-ge ziyareti ile ilgili konuşan Altınoluk Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Selami Selvi, Edremit'teki ar-ge firması ve üretim tesisinin öğrenciler için büyük bir şans olduğunu vurgulayarak, "Bugün öğrencilerimize, 2 yıllık verdiğimiz tıbbi bitkilerle ilgili eğitimleri, uygulamalı olarak göstermiş olduk. Öğrencilerimiz bugün Faruk beyin yanına gelerek ar-ge çalışmalarını yerinde gördü. Öğrencilerimiz laboratuvarlarda incelemeler yapıyor. Bitkilerin nasıl işlenip öz haline getirildiğini ve sonrasında nasıl halka arz olacağını görüyorlar. Daha sonra öğrencilerimiz, mezun olduktan sonraki yaşamlarında bir firma kurarak bu işi yapabilir. Belki de Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak işler de yapabilirler" dedi.

Derslerinde gördükleri bilgilerin pratikte nasıl uygulandığını görmekten mutluluk duyduklarını söyleyen öğrenciler de, yapılan gezinin etkili olduğunu ifade etti. Bilim Adamı Faruk Durukan ise, sahibi olduğu Türkiye'nin ilk ve tek bitki özü üretim tesislerini, her yıl yurt içinden ve yurt dışından onlarca üniversitenin ziyaret ettiğini söyleyerek, "Tesislerimize, üniversitelerin gezileri devam ediyor. Son olarak, Dumlupınar Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ve Balıkesir Üniversitesi bizi ziyaret etti ve şimdiye kadar 50'ye yakın sayıda yurt içi ve yurt dışından akademik ziyaretler gerçekleşti. Öğrencilerimize, laboratuvarlarımızı, üretim tesislerimizi gezdiriyor ve yaptığımız bilimsel çalışmaları anlatıyoruz. Onların geleceğe daha iyi adım atabilmelerine yardımcı oluyoruz. Bizlerden sonra onların daha iyi çalışmalar yapmaları için çaba gösteriyoruz" diye konuştu.

Üniversite öğrencileri, ar-ge firmasını inceledi

Üniversite öğrencileri, ar-ge firmasını inceledi

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.