1. HABERLER
  2. EĞİTİM
  3. Üniversite tercihleri kaç gün sürer? Üniversite tercih dönemi kaç gün?

Üniversite tercihleri kaç gün sürer? Üniversite tercih dönemi kaç gün?

Üniversite tercihleri kaç gün sürer? Üniversite tercih dönemi kaç gün? sorularının yanıtları tercih döneminin başlaması ile birlikte bir hayli merak ediliyor. YKS'ye katılım sağlayan adaylar bu tercih döneminde hayallerindeki üniversitelere girmek için yarışacak.

Üniversite tercihleri kaç gün sürer?  Üniversite tercih dönemi kaç gün?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı kısaca YKS maratonu sona erdi. Adaylar bu kez Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından verilen süre zarfında üniversite tercihlerini yapacak. 

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ KAÇ GÜN SÜRER?

ÖSYM Başkanı Aygün’ün yaptığı açıklamaya göre tercihler 6 Ağustos’ta başlayacak ve 14 Ağustos’ta sona erecek. Adayların tercih işlemlerini 9 gün içerisinde tamamlanması gerekiyor. Tercih işlemleri, 14 Ağustos 2020 tarihinde saat 23.59’da sona erecek. Öte yandan adaylar tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde tercihlerinde değişiklik yapabilecek.

YKS TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

Üniversite tercihleri kaç gün sürer? Üniversite tercih dönemi kaç gün?

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NEREDEN YAPILIYOR?

Tercihler her yıl olduğu gibi ÖSYM'nin AİS sayfası üzerinden yapılacak. Adaylar TC kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak tercihlerini gerçekleştirecek.

Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından  kayıt dönemine girilecek. Kayıtların tamamlanmasını takiben boşta kalan kontenjanlar için ek yerleştirme süreci başlayacak.

Üniversite tercihleri kaç gün sürer? Üniversite tercih dönemi kaç gün?

TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

Üniversite tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağı ile ilgili bir bilgi paylaşılmadı. Ancak geçtiğimiz sene sonuçların açıklanmasının ardından kayıt işlemleri 19-23 Ağustos 2019 tarihlerinde yapılmıştı. Elektronik kayıtlar ise 19-21 Ağustos 2019 tarihlerinde gerçekleştirilmişti. 2020 yılı için tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağına ilişkin ayrıntılar belli oldukça haberimizde yer vereceğiz.

Üniversite tercihleri kaç gün sürer? Üniversite tercih dönemi kaç gün?

Gülistan Başköy
Eğitim Editörü
HABERE YORUM KAT