1. HABERLER
  2. EĞİTİM
  3. Üniversiteler ikinci dönem açılacak mı? Baharda üniversiteler açılacak mı?

Üniversiteler ikinci dönem açılacak mı? Baharda üniversiteler açılacak mı?

Üniversiteler ikinci dönem açılacak mı? Baharda üniversiteler açılacak mı? sorusu 1.dönemin sona ermesinin ardından üniversite eğitimi gören öğrencilerin gündeminde. Bir çok öğrenci okullarda artık yüz yüze eğitime geçilmesini istiyor. YÖK Başkanı Yekta Saraç, 2021 yılında okulların açılacağı tarihe ilişkin açıklamalarda bulundu. İşte detaylar.

Üniversiteler ikinci dönem açılacak mı? Baharda üniversiteler açılacak mı?

Koronavirüs salgını nedeniyle kapatılan üniversitelerin açılacağı tarih hakkın araştırmalar hız kazandı. MEB, ilkokul, ortaokul ve liseler için yüz yüze eğitime 15 Şubat 2021 tarihi itibariyle geçilebileceğini duyurdu. Konuya ilişkin yakın zamanda resmi bir açıklama bekliyor. Peki üniversiteler ne durumda? YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversitelerin ne zaman açılacağı sorusuna yanıtlar verdi. İşte Saraç'ın son açıklamaları.

BAHAR  DÖNEMİ ÜNİVERSİTELER AÇILIR MI?

YÖK Başkanı Saraç konuya ilişkin, "Öğrencilerimiz tabii ki yüz yüze öğretim istiyor. Onların seslerine kulak tıkamıyoruz. Anlamaya çalışıyoruz. Online eğitim, örgün öğretimin alternatifi olamaz. Ancak kamu sağlığını tehdit eden bir durum varsa bakanlığın görüşlerini dikkate almalıyız. Örgün eğitime bütünüyle geçmeye karar verildiğinde sadece İstanbul'a yüz binlerce öğrenci gelecek. Öyle 2-3 ilden değil, bütün illerden öğrenci İstanbul'a aynı tarihlerde gelecek. Belli aralıklarla da kendi il, ilçelerine gitme gelme durumları, yani büyük bir hareketlilik olacak." ifadelerini kullandı.

Saraç, "Bu hareketlilik bütün illerimiz için geçerli. Öğrenci yurtları faktörü de dâhil, bu hareketliliğin bir risk oluşturup oluşturmadığını en iyi tahlil edecek yapı Sağlık Bakanlığı'dır. Biz bu çerçevede Bakanlığın görüşlerini ikinci dönem için de ilerleyen süreçte alacağız. Bu görüşe göre üniversitelerimizi yönlendireceğiz. YÖK olarak yükseköğretimi güçlü koordinasyon ama esnek ve çerçeve kararlar ile, üniversitelerimizin birbirinden farklı şartlarını, imkanlarını gözeterek, onlara hareket serbestisi tanıyarak süreçleri yönetiyoruz." diye konuştu.

Üniversiteler ikinci dönem açılacak mı? Baharda üniversiteler açılacak mı?

ÜNİVERSİTELER İKİNCİ DÖNEM AÇILIR MI?

Üniversitelerin açılabilmesi için YÖK, Bakanlıktan öncelikli olarak yükseköğretim kurumlarında görev alan akademik ve idari personelin aşılanması için yazı gönderdi.

İşte gönderilen o yazı “ Yükseköğretim kurumlarımızda yüz yüze verilen örgün eğitim ve öğretim faaliyetlerinin en kısa zamanda başlatılabilmesi ve sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesini temin için yükseköğretim kurumlarında görev yapan akademik ve idari personelinde kademelendirme yapılarak öncelikli aşılama programına dahil edilmesi önem taşımaktadır”

Üniversitelerin açılması için henüz net bir tarih ve bilgi yer almıyor. Salgın sürecindeki vaka sayısı, aşılama çalışmalarının verimliliği, ve koronavirüs tablosundaki gidişata göre üniversitelerin açılmasına karar verilecek. 2 hafta sonra düzenlenecek Kabine Toplantısında bu konunun gündeme gelmesi bekleniyor.

YÖK ÜNİVERSİTELERDE YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN ÇALIŞMA

Yükseköğretim Kurulu üniversitelerin yüz yüze eğitime başladığında gerekli tedbir ve önlemlerin alınabilmesi için “ Küresel Salgın Bağlamında Yükseköğretim Kurumlarında Sağlıklı ve Temiz Ortamların Geliştirilmesi Kılavuzu” hazırladı. Kılavuzda yer alan bilgilere göre öğrenciler sınıflarda 4 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde oturma şekli planlanacak. Sosyal mesafeye uygun olarak dersliklerde öğrenciler arasında 1 metre mesafe bırakılacak. Sınıf girişlerinde hijyen kurallarını bilgilendirici afişler, görsel materyaller yer alacak. Ortak kullanım alanlarından olan yemekhane, spor salonu, kampüs derslik gibi alanlar periyodik olarak temizlenecek.

Üniversiteler ikinci dönem açılacak mı? Baharda üniversiteler açılacak mı?

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2020-2021 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’nde üniversitelerin açılmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kritik bir açıklama geldi. Uzaktan eğitim tecrübesinin önemli olduğuna vurgu yapan Erdoğan” İnşallah mümkün olan en kısa sürede, diğer eğitim öğretim kademelerinde olduğu gibi yükseköğretimde de yüz yüze eğitim öğretimi başlatmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Gülistan Başköy
Haberler, Sondakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT