1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Ünlü oyuncu hayatını kaybetti

Ünlü oyuncu hayatını kaybetti

İsviçreli ünlü tiyatro ve sinema sanatçısı Bruno Ganz hayata veda etti. Ganz, Adolf Hitler'i canlandırdığı ve Berlin'in düşüşünü anlatan "Untergang" (Çöküş) filmiyle hafızalara kazınmıştı

Ünlü oyuncu hayatını kaybetti

2004 yapımı 'Downfall' (Çöküş) filminde Adolf Hitler'i canlandıran İsviçreli ünlü aktör Bruno Ganz, 77 yaşında Zürih'te hayatını kaybetti.

Daha çok Almanca çekilen filmlerle tanınan Ganz, 'The Reader' (Okuyucu) ve 'The Manchurian Candidate' (Mançuryalı Aday) gibi İngilizce filmlerde de rol almıştı.

Ganz'a dünya çapında şöhreti getiren de 'Çöküş'teki Hitler rolü oldu..

92 MİLYON DOLAR GİŞE HASILATI

Hitler'in Berlin'deki bir sığınakta son günlerini anlatan 'Çöküş' filmi dünya genelinde 92 milyon dolar gişe hasılatı elde etmişti.

Ganz, 2005'te İngiliz The Guardian gazetesine verdiği mülakatta, Hitler rolüne hazırlanmak için 4 ay çalıştığını söylemişti. Ganz, Hitler'in gizli kaydedilenler de dahil tarihi kayıtları incelediğini ifade etmişti

BRUNO GANZ KİMDİR?

Sinema oyuncusu İsviçreli aktör Bruno Ganz 78 yaşında hayatını kaybetti. Özellikle Alman yapımı film ve televizyon programlarında yer alan Bruno Ganz, Adolf Hitler'i oynadığı Çöküş (Downfall) filmi Oscar'a aday gösterilmişti.

Bruno Ganz 22 Mart 1941 tarihde İsviçre'nin Zürih şehrinde doğdu. Ganz, İsviçreli ünlü sinema oyuncusudur. Çöküş (2004) filminde Adolf Hitler'i oynayarak büyük bir performans ve başarı gösterdi.

 

HABERE YORUM KAT