1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ‘Üreten Türkiye Konuşuyor’ tanıtım toplantısı

‘Üreten Türkiye Konuşuyor’ tanıtım toplantısı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "16 Nisan Türkiye'de önemli bir tarih ve bir referandum gerçekleşecek. Bu referandumda 18 maddelik maddelik Anayasa...

‘Üreten Türkiye Konuşuyor’ tanıtım toplantısı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "16 Nisan Türkiye'de önemli bir tarih ve bir referandum gerçekleşecek. Bu referandumda 18 maddelik maddelik Anayasa değişikliği de oylanmış olacak. Haliyle bu Anayasa değişikliğinin de bizim bu toplantılarımızın gündeminde olacağını şimdiden söyleyelim" dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın işbirliği ile düzenlenen "Üreten Türkiye Konuşuyor" temalı bilgilendirme ve tanıtım toplantısına katıldı. Bakan Tüfenkci, TOBB'da gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada Bakanlık olarak yaklaşık 3 buçuk milyon ticaret erbabına doğrudan hizmet verdiklerini söyledi. Verilen hizmetlerin daha verimli ve etkin sunulması için doğru politikalar oluşturulmasına ihtiyaç olduğunun altını çizen Bakan Tüfenkci, "Doğru politikalar ve çözümleri sektörlerle, üretenlerle sürekli irtibat halinde olarak üretebiliriz. Türkiye'yi daha fazla büyütebiliriz. Bu sebeple "Üreten Türkiye Konuşuyor" temalı toplantılar dizisiyle bakanlık olarak üretenlerin ayağına giderek, onları dinleyeceğiz" diye konuştu.

"Türkiye'yi daha fazla büyütebiliriz"

Bakan Tüfenkci konuşmasının devamında şunları kaydetti:

"Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak birçok yeni uygulamayı yürürlüğe koyduk. Tacirlerimizin ve esnaflarımızın ihtiyaçları çerçevesinde çeşitli destekleri yürürlüğe koyduk. İşletmelerimizin işini daha kolay hale getirmek için son dönemde de birçok dönemde de yeniliğe imza attık. Ancak sahada gördüğümüz manzara ve iş dünyasından aldığımız tepkiler bu kadar çok iyileştirmeler, tedbirler ve teşviklere rağmen bu uygulamaların sahada bilinmediğini, muhatapları tarafından yaygın bir şekilde anlaşılamadığı, taşradaki uygulamalarda farklılıklar oluşturulduğunu da gördük. Bakanlık olarak yaklaşık 3 buçuk milyon ticaret erbabına doğrudan hizmet veriyoruz. Hizmetlerimizin daha verimli ve etkin sunulması için doğru politikalar oluşturulmasına ihtiyaç vardır. Doğru politikalar ve çözümleri de sektörlerle, üretenlerle sürekli irtibat halinde olarak üretebiliriz. Türkiye'yi daha fazla büyütebiliriz. Bu sebeple "Üreten Türkiye Konuşuyor" temalı toplantılar dizisiyle bakanlık olarak üretenlerin ayağına giderek, onları dinleyeceğiz. "Üreten Türkiye Konuşuyor" programlarının temel hedef Sayın Başbakanımız tarafından da ifade bulunan; "laf, laf üzerine değil, taş, taş üzerine koyacağız" anlayışını iş dünyamıza yansıtabilmektir. "Üreten Türkiye Konuşuyor" toplantılarıyla hükumetimizin ekonomide almış olduğu tedbirlerin, sağladı teşviklerin ve ekonomimizin gelmiş olduğu son durum ile gelecek beklentileri iş dünyasının temsilcileri ile istişare edilecektir. Tabii bu toplantılar farklı farklı illerde gerçekleştirilecek. Her ilde farklı bir bakan arkadaşımızla ekonomiyle ilgili farklı bir bakan arkadaşımızı o programlara davet edeceğiz."

"Güçlü bir "evet" çıkması için de elbetteki çalışacağız"

16 Nisan'da yapılması planlanan halkı oylamasına da değinen Tüfenkci, "Üreten Türkiye Konuşuyor" toplantılarında referandum sürecinin de masaya yatırılacağını belirterek, "Haliyle bu Anyasa değişikliği de bizim bu toplantılarımızın gündeminde olacağını şimdiden söyleyelim"dedi. Tüfenkci şunları ifade etti:

"Hükümet olarak toplumsal refahın yolunun güçlü bir ekonomiden geçtiğini biliyor ve 14 yıldır çalışmalarımız bu doğrultuda yürütüyoruz. Güçlü ekonominin istikrar ve güçlü yönetimlerden geçtiğini, istikrar, güven ve güçlü hükumetleri en çok üretenler yani iş dünyası ister. Onun için 16 Nisan Türkiye'de önemli bir tarih ve burada bir referandum gerçekleşecek. Bu referandumda 18 maddelik maddelik Anayasa değişikliği de oylanmış olacak. Haliyle bu Anayasa değişikliği de bizim bu toplantılarımızın gündeminde olacağını şimdiden söyleyelim. Çünkü bu Anayasa değişikliği bütün toplumu etkilediği gibi en fazla iş dünyası, çalışanları ve burada temsil edilen kitleyi çok daha yakinen ilgilendiriyor. Onun için Anayasa değişikliği oylaması en fazla üretenler ve ticaret erbaplarını ilgilendiriyor. Yönetimsel krizlerden bu güne kadar en faza reel sektör etkilendi. Sık sık hükumet değişiklerinde, koalisyonlardan ve çatışmalardan iş dünyası etkilendi. Onun için güçlü hükumet, güçlü meclis, güçlü yargıyı oluşturan bu Anayasa değişikliğin de bu toplantılarda hem katılımcılarla anlatacağız hem de bu konuyu istişare etmişi olacağız. Bunu da buradan ifade etmiş olalım. Güçlü bir "evet" çıkması için de elbetteki çalışacağız."

"Devletimiz teşvik veriyor, ama yeterli başvuru olmadığı için pek çok kaynak kullanılamıyor"

'Üreten Türkiye Konuşuyor" konulu toplantıda açılış konuşması yapan TOBBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise dünyanın yeniden kurulduğu, dengelerin yeniden tesis edildiği bir geçiş sürecininde olduklarını vurgulayarak, konuşmasında şunları dile getirdi:

"Bildiğiniz gibi zor bir seneyi geride bıraktık. Sözde birbiriyle ilgisi olmayan PKK, DAEŞ, FETÖ gibi terör örgütleri aynı dönemde ülkemizi hedef aldı. FETÖ'nün hain darbe girişimi ve yurt dışında yaptığı karalama kampanyaları ülkemize pek çok sıkıntı yaşattı. Allah'a şükür milletimizin basiretli duruşuyla, tek vücut olarak bunların hepsini aşacak güce ve azme sahip olduğumuzu gösterdik. Bu süreçte küresel riskler de giderek artmaya başladı. Zira önce Brexit, sonra yeni ABD Başkanıyla birlikte küresel ekonomi yeni bir rotaya giriyor. Bu gelişmeler uzun süredir yavaşlayan dünya ticaret, yatırım ve fon akışını daha da yavaşlatıyor. Bütün bunların yanında çevre coğrafyamızda yaşanan çatışmalar da ülkemizi doğrudan etkiliyor. Ama unutmayalım ki, küresel yavaşlama, küresel belirsizlikler herkesin derdi. Şimdi dünyanın yeniden kurulduğu, dengelerin yeniden tesis edildiği bir geçiş sürecinin içindeyiz. Ancak bu dönem de geçecek. Önemli olan toz duman dağıldığında, adımlarımızı kararlı ve hızlı bir biçimde atabilecek gücümüzün olmasıdır. Böyle bir ortamda Türkiye'nin büyümesini sürdürmek için, yapısal reformlara ve küresel rekabette bizi öne çıkaracak yeni adımlara ihtiyacımız var. Bu süreçte biz, devletimizi daha fazla yanımızda görmek istiyoruz. Dışarısı kötüleşirken, içeride safları sıklaştırmalıyız.

Reformları daha ileri taşıyabilmek için ihtiyacımız olan şey ise daha fazla iletişim

Zira son dönemde hükumetimiz, istihdamı, ticareti ve sanayiyi, tarımı destekleme yönünde yeni adımlar başlattı. Çalışma hayatı ile ilgili önemli düzenlemeler yaptı.

Ama üyelerimizin, vatandaşlarımızın pek çoğu, verilen yeni teşviklerden, desteklerden bihaber. Devletimiz teşvik veriyor, ama yeterli başvuru olmadığı için pek çok kaynak kullanılamıyor. İşte bu iletişimi sağlayabilmek için yeni bir kampanya başlatıyoruz. Mademki hükumetimiz bu kapsamda bize önemli destek vermekten çekinmiyor, yanımızda duruyor, bizim de bu noktada üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor. Gün safları sıklaştırma, el ele, omuz omuza verme günüdür. İşçi, işveren, üretici ve kamu görevlileri olarak, hep birlikte çalışma günüdür."

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve TOBB'un işbirliğinde gerçekleştirilen toplantıya Bakan Tüfenkci'nin yanı sıra TOBB başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) Türkiye Kanadını oluşturan HAK-İŞ, TESK, MEMUR-SEN, TİSK, TOBB, TÜRK-İŞ, Türkiye KAMU-SEN, TZOB ve iş dünyası sivil toplum kuruluşları; ASKON, MÜSİAD, TİM, TÜGİAD, TÜGİK ve TÜMSİAD temsilcileri katıldı.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT