1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Uyuşturucuda korkutan rakamlar

Uyuşturucuda korkutan rakamlar

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan "Narkotizm ile Mücadele Uyuşturucu ve PKK/KCK" raporunda; BM kaynaklarına göre uyuşturucu ekonomisinin, günümüzde...

Uyuşturucuda korkutan rakamlar

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan "Narkotizm ile Mücadele Uyuşturucu ve PKK/KCK" raporunda; BM kaynaklarına göre uyuşturucu ekonomisinin, günümüzde tek başına uluslararası ticaretin yüzde 8'ini oluşturduğu belirtilerek, PKK/KCK terör örgütünün uyuşturucu satışından sağladığı finansmanın 1,5 milyar Doları bulduğu açıklandı.

İçişleri Bakanlığı, PKK/KCK gibi terör örgütlerinin finans kaynağı olan, gençlik ve gelecek için büyüyen problemlerden birisi olan uyuşturucu ile mücadele kapsamında farkındalık oluşturmak, bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla "Narkotizm ile Mücadele Uyuşturucu ve PKK/KCK" raporunu yayımladı. Raporda tehlikenin boyutu rakamlarla ifade edilerek dünyanın karşı karşıya kaldığı problemin büyüklüğüne dikkat çekildi.

"247 milyon kişinin hayatlarında en az bir kere uyuşturucu madde kullandığı tahmin ediliyor"

Raporda, dünya toplumlarının karşı karşıya kaldığı en büyük sorunlardan birisi olan uyuşturucunun her geçen gün gençlik ve gelecek nesiller için büyüyen bir problem olmaya devam ettiği belirtilerek, Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) tarafından hazırlanan Dünya Uyuşturucu Raporlarına göre dünya genelinde 15-64 yaş arası her 20 kişiden birine (yüzde 5,2) denk gelen yaklaşık 247 milyon kişinin hayatlarında en az bir kere uyuşturucu madde kullandığının tahmin edildiği vurgulandı.

"BM kaynaklarına göre de uyuşturucu ekonomisinin, günümüzde tek başına uluslararası ticaretin yüzde 8'ini oluşturduğu ifade edilmektedir"

Son yıllarda uluslararası kuruluşlar tarafından çıkarılan uyuşturucu ve terör raporlarında, bilhassa terör örgütlerinin uyuşturucu suçlarından gelir elde ettiği ve bu geliri, silah, barınma, beslenme, iletişim, propaganda gibi ihtiyaçlarını organize etmek için finans kaynağı olarak kullandıklarına dair bilgilere yer verilmekte olduğu vurgulanarak, "Dünya uyuşturucu raporlarında, dünya genelindeki uyuşturucu trafiği hacminin yaklaşık 320 milyar Dolar olduğu, bu miktarın organize suç ve terör örgütlerinin finans kaynağının büyük bir kısmını oluşturduğu vurgulanmaktadır. BM kaynaklarına göre de uyuşturucu ekonomisinin, günümüzde tek başına uluslararası ticaretin yüzde 8'ini oluşturduğu ifade edilmektedir. 2016 Avrupa Uyuşturucu Raporunda ise; Avrupa Birliği genelindeki uyuşturucu pazar değerinin 24 milyar Avro olduğu kayda geçilmiştir" ifadelerine yer verildi.

"PKK/KCK'nın uyuşturucu satışından sağladığı finansman 1,5 milyar Doları bulduğu tahmin edilmektedir"

Terör örgütü PKK/KCK'nın uyuşturucudan elde ettiği gelirlere ilişkin olarak "PKK/KCK terör örgütünün sadece Afganistan'dan Avrupa'ya giden Afgan eroininden yıllık 50 ile 100 milyon Dolar arasında bir gelir elde ettiği uluslararası yayınlarda yer almakla birlikte, bu gelirin toplamda 1,5 milyar Doları bulduğu tahmin edilmektedir" bilgisine yer verildi.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.