1. HABERLER
  2. SAĞLIK
  3. KORONAVİRÜS
  4. Uzman doktordan "Nu varyantı" açıklaması! Beklenenden daha büyük tehlike!

Uzman doktordan "Nu varyantı" açıklaması! Beklenenden daha büyük tehlike!

Güney Afrika'da görülen Nu varyantına ilişkin konuşan Doç. Dr. Ümit Savaşçı, varyantın oldukça tehlikeli olduğuna dikkat çekerek, "tedbir almazsak ve Avrupa'da da yayılırsa, 1-2 ay sonra Türkiye'de bir yayılım söz konusu olacaktır" ifadelerini kullandı.

Uzman doktordan "Nu varyantı" açıklaması! Beklenenden daha büyük tehlike!

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı son dönemlerde görülen koronavirüsün yeni varyantıyla ilgili açıklamalarda bulundu. 'Nu' adı verilen ve Güney Afrika'da tespit edilen varyantın tehlikesinin tam olarak farkına varılmadığını aktaran Savaşçı, "Şu anda İngiltere, Güney Afrika'dan uçuşlarını yasakladı. Türkiye olarak bizim de ilk tedbirimiz Güney Afrika ve transit uçuşlarda çok tedbirli davranmamız, gerekirse sınırlandırma getirmemiz gerekir. Şu an için ülkemizde bu mutasyona dair herhangi bir verimiz yok. Sadece 3-5 ülkede mutasyon tespit edildi ve en son İsrail’de bir vaka çıktı. Aslında bu da Delta varyantı kadar belki endişe verici ve korkutucu bir boyuta düşünülebilir" dedi.

"3. DOZU İHMAL ETMEMEMİZ GEREKİYOR"

Bu varyanta karşı en büyük kozlarımızdan birinin aşılama olduğunu ifade eden Savaşçı, "Almanya'da son ayların en yüksek vaka sayısı görüldü. Almanya'da aşılanma oranları yüzde 68 civarında. Hollanda'da aynı şekilde vaka sayıları çok arttı. İsviçre’de de son ayların en yüksek vaka sayısı görüldü. Artık Avrupa Birliği ülkeler arası seyahatte 2'nci, 3'üncü doz aşı zorunluluğu getirmeye başladı. Hala aşılanmayan, ulaşamadığımız insanlarımız mevcut. Biz onları sonuna kadar tedavi etmeye çalışıyoruz. Bizim de şu an hastanemizde bugün itibarıyla Covid-19 yoğun bakım doluluk oranı yüzde 100 olarak ilerliyoruz. Dolayısıyla aşılanmayı asla ihmal etmememiz gerekiyor. Özellikle 2 doz Sinovac aşısının şu anda bir koruyuculuğu yok. Mutlaka 3'üncü doz aşılarını vatandaşlarımız yaptırsın. 2 doz BioNTech aşısından 6 ay geçtiyse özellikle 45 yaşın üzerinde kronik hastalık varsa, sağlık çalışanı veya çok yoğun riskli ortamlarda çalışan insanlar 3'üncü dozlarını yaptırmaları gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Uzman doktordan Nu varyantı açıklaması! Beklenenden daha büyük tehlike!

"AŞILANMAYI HIZLANDIRMALIYIZ"

Kış aylarıyla birlikte vakaların artacağını ancak aşılama oranı yüksek olan ülkelerin bundan en az zararla çıkacağını belirten Savaşçı, "Dolayısıyla endişe verici durum bu zaten. Özellikle 1-2 ay içerisinde dünya genelinde de yayılabilir. Kış dönemi geliyor, kapalı alanlar artacak. Dünya genelinde seyahatler olacak. Bu anlamda ne yazık ki virüs daha da yayılabilir. Burada sınavı, mücadeleyi kazanan, başarıya ulaşan ülkeler aşılanma oranını yüksek tutan ülkeler olacak. Diğer ülkeler ne yazık ki kısıtlamalara yine tabii olacak. Bu anlamda 5-11 yaş arası çocuklarımız da aşılanma programlarına hızlıca geçmeli. Aşılanmayı hızlandırmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

Uzman doktordan Nu varyantı açıklaması! Beklenenden daha büyük tehlike!

"UÇUŞLARIMIZA KISITLAMA GETİRİLMELİ"

Uçuşlara yönelik tedbirlerin getirilmesi gerektiğini ifade eden Savaşçı, "Bu anlamda özellikle İngiltere, Hindistan ve Güney Afrika ile uçuşlarımıza kısıtlama getirilmeli. Transit uçuşlar bile olsa mutlaka hava alanlarındaki önlemler artırılmalı. Çünkü gerçekten 'Nu' mutasyonu endişe verici bir mutasyon olarak gözüküyor. Eğer uçuş kısıtlamaları ve tedbirleri almazsak, 'Nu' varyantı Avrupa'da da yayılırsa, 1-2 ay sonra Türkiye'de bir yayılım söz konusu olacaktır. Bu süreçte halkımızın yapabileceği en önemli şey, aşılanmadır" ifadelerine yer verdi.

Uzman doktordan Nu varyantı açıklaması! Beklenenden daha büyük tehlike!

"SÜPER VARYANT VERSİYONLARI DA ORTAYA ÇIKABİLİR"

Her ne kadar yorulsak da tedbirleri elden bırakmamamız gerektiğinin altını çizen Savaşçı,"Bu dönemde mutasyona uğrayarak kendini biraz daha korumaya çalışacağı için 'süper varyant' versiyonları da ortaya çıkabilir. Ancak aşılanma oranı arttıkça virüs kendi kendini yok etme boyutuna gelecektir. Çünkü yaşamayacağını anlayacaktır. Savaşı kaybedecektir. Ne yazık ki, biz hala ülkemizde 200-300 vatandaşımızı kaybediyoruz. Yakınları ve bizler de üzülüyoruz. Dolayısıyla tedbiri asla elden bırakmamız gerekiyor. Sağlık çalışanları olarak bizler de yorulduk, halkımız bazı konularda bıktı ama asla tedbirleri elden bırakmamız gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Uzman doktordan Nu varyantı açıklaması! Beklenenden daha büyük tehlike!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT