1. HABERLER
  2. HAYAT VE YAŞAM
  3. Uzman isim uyardı! Ciddi sağlık problemlerine yol açabilir

Uzman isim uyardı! Ciddi sağlık problemlerine yol açabilir

Türkiye'ye ilk kez 2017 yılında Kızıldeniz'i aşarak gelen pasifik kökenli aslan balıkları, Antalya'da sıkça görülmeye başladı. Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, balıkların zehirli olduğunu hatırlatarak, "Zehri insanlarda aşırı acı, kusma, ateş, baş ağrısı ve ishal gibi sağlık problemlerine neden olabilmektedir." dedi.

Uzman isim uyardı! Ciddi sağlık problemlerine yol açabilir

Antalya kıyılarında  2017 yılında görülmeye başlanan Pasifik kökenli aslan balıklarının popülasyonu her geçen gün artıyor. Aslan balıkları ilk defa 2017 yılında Kızıldeniz'i aşarak Akdeniz'e gelmişti. Dünyaca ünlü falezlere dalış yapan Erkun Tanyar, boyları 25 ila 30 santimetre arasında değişen ve sürü halinde gezen aslan balıklarını görüntülemeyi başardı. 

Uzman isim uyardı! Ciddi sağlık problemlerine yol açabilir

"KUSMA, ATEŞ, BAŞ AĞRISI YAPIYOR"

Pasifik kökenli aslan balıkları hakkında açıklama yapan Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, balıkların zehirli olduğunu vurguladı. Gökoğlu, "Zehri insanlarda aşırı acı, kusma, ateş, baş ağrısı ve ishal gibi sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Yüzmek için denize girenlerin bu türe karşı dikkatli olması gerekir" dedi.

Dünyaca ünlü Antalya falezlerinin altını yaşam alanı olarak seçen aslan balığı, kayalık alanda yaşamayı seviyor. Prof. Gökoğlu, "Bu tür Doğu Akdeniz ekosisteminde büyük popülasyona ulaşabiliyor. Usta bir avcı ve istilacı karaktere sahipler ve başka balık türleri için risk oluşturabilirler. Ekosistemde yaratacağı tahribatı önlemek için birçok ülkede aslan balığı avcılığı yapılmakta ve etinde zehir olmadığı için eti tüketilmektedir" diye konuştu.

Uzman isim uyardı! Ciddi sağlık problemlerine yol açabilir

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT