1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Uzman profesörler yetişkin bağışıklamasını tartıştı

Uzman profesörler yetişkin bağışıklamasını tartıştı

Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (EKMUD) Erişkin Bağışıklama Çalışma Grubu Başkanı Prof.

Uzman profesörler yetişkin bağışıklamasını tartıştı

Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (EKMUD) Erişkin Bağışıklama Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. İftihar Köksal, yetişkin bireylerin de tıpkı çocuklar gibi aşı yaptırması gerektiğini belirterek, "Eğer biz enfeksiyon hastalıklarında zinciri kırmak ve tüm toplumun sağlıklı olmasını istiyorsak her yaş grubunun kendi aşısını yaptırması lazım" dedi.

EKMUD, erişkin bağışıklaması konusunda farkındalığı artırmak amacıyla "Erişkin Bağışıklama Akademisi" isimli toplantı düzenledi. Ankara'da düzenlenen toplantıda alanında uzman profesörler, enfeksiyon kaynaklı ölümlerin dünya genelinde azaltılması için erişkin bağışıklamasının önemine dikkat çekti. Toplantıda ayrıca önlenebilir hastalıklar açısından erişkin risk gruplarına yönelik aşı uygulamasının artık ücretsiz yapılmasına karar verildiği duyuruldu.

Erişkin bağışıklamayı ikiye ayırarak incelediklerini belirten Erişkin Bağışıklama Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. İftihar Köksal, "Yaşam devam ediyor. Çocuklukta başlayan yaşam, yaşlılıkla devam ediyor. Elbetteki erişkin yaşlara eriştikçe insanların beraberinde getirdiği bir takım sağlık sorunları olabilmekte. Biz erişkin bağışıklamayı ikiye ayırarak inceliyoruz. Birincisi çocukluk döneminde başlayan aşılar, devam aşıları; tetanosda, difteride, boğmacada olduğu gibi. Bu aşıların her on yılda bir tekrarlanması lazım ki sağlıklı bir ömür sürülsün. Bunun dışında erişkinlere has aşılar var. Bu erişkinlere has aşıları da bir takım gruplara ayırıyoruz; grip aşıları, zatürre aşıları. Bu aşıların 65 yaş üzerinde de yapılması lazım" diye konuştu.

"Her yaş grubunun kendi aşısını yaptırması lazım"

Tıptaki gelişmeler sayesinde daha önceleri ölümcül seyreden birçok hastalığın günümüzde şifa ile sonuçlanmakta olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Köksal, "Eskiden birçok hastalığı olan insanlar çok yaşamadan vefat ederlerdi. Ama bugün baktığımız zaman nakillerle hastaları yaşatmak mümkün; böbrek nakli, karaciğer nakli, bunun dışında bir takım romatizmal hastalığı olan kişiler sağlıklı bir şekilde yaşıyorlar. Kan kanseri ve diğer kanser hastalarında da ölüm oranları çok azaldı. Bunlar nakille veya kullandıkları ilaçlarla uzun dönem yaşıyorlar. Ama bütün bu hastalık guruplarının beraberinde getirdiği sorunlar var. Bunların bağışıklık sistemleri hiçbir zaman normal insanlar gibi olmuyor. Öyle olduğu zaman da hastalıklara açık hale geliyorlar. Bundan korunmak için de mutlaka bu kişileri aşılamamız gerekiyor. Sonuç itibariyle toplum bir bütün olarak yaşamakta. Eğer biz enfeksiyon hastalıklarında zinciri kırmak ve tüm toplumun sağlıklı olmasını istiyorsak her yaş grubunun kendi aşısını yaptırması lazım" önerisinde bulundu.

"Seyahat aşılaması"

Günümüzde çeşitli nedenlerle dünyanın farklı yerlerine yapılan seyahatlerin ve göçlerin artış göstermesi sebebiyle seyahat aşısının da gündeme geldiğini dile getiren Köksal, "Bugün yaşlı bir insan eğer bu aşısını (seyahat aşısı) tekrarlamamamışsa, komşu ülkelere bile gitmiş olsa oradan bu mikrobu alarak gelebilir. Ve biz tanı koymakta zorlanırız. Çünkü ülkemizde görmüyoruz. Ama aşılama yapıldığı zaman böyle bir risk kalmıyor. Sağlıklı yaşamak için erişkinlerin de aşılanması gerekiyor. Bizim sloganımız; yaşam boyu bağışıklama diyoruz" ifadelerini kullandı.

"Büyükanneyi veya büyükbabayı grip aşısı yaparsak, torununa bulaştırmadan bakar"

Köksal, torun sahibi kişilerin çeşitli sağlık problemleri sebebiyle torunlarına bakamadıklarını ve onları severken hastalık bulaştırma endişesi taşıdıklarını belirterek şunları kaydetti:

"Birçok hastalıkta böyle sorunlar olabiliyor. Ülkemiz için gerçekten ciddi bir sorun. Biz, bize gelen hastalardan şunu çok duyuyoruz. "Ben hepatit B taşıyıcısıyım, torunumu öpsem bulaştırır mıyım?" Bu bir büyükanne için veya büyükbaba için gerçekten çok üzücü bir şey. Hâlbuki bunlar aşılanmış olsaydı bu mikroplara maruz kalmayacaklardı ve torunlarına "sarılırsam onlara bulaştırırım" endişesi yaşamayacaklardı. Ama biz bu büyükanneyi veya büyükbabayı grip aşısı yaparsak, torununa bulaştırmadan bakar. Önemli bir grup. Çünkü bunların çoğunluğu 65 yaşın üzerinde kişiler. Bunların aşılanması kendi ev içinin, toplumun ve çocukların sağlığı açısından son derece önemli. Sağlıklı yaşayabilmek için aşı bilincinin toplumun her kesiminde oluşması lazım. Çocuklarımızı elinden tutarak aşı zamanı geldi diye sağlık ocaklarına götürüyoruz. Kendimiz için bunu yapıyor muyuz? Çok bir şey değil. Çocuklarımız için isteğimiz şeyi yine çocuklarımız için ve kendimiz için istemeyelim."

Ankara'da düzenlenen programa Türkiye EKMUD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hürrem Bodur, Halk Sağlığı Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Türkan Günay, Aile Hekimleri Dernekleri Federasyon Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Gürsel Özer, Türkiye EKMUD Erişkin Bağışıklama Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. İftihar Köksal ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Hasan Irmak katıldı.

Uzman profesörler yetişkin bağışıklamasını tartıştı

Uzman profesörler yetişkin bağışıklamasını tartıştı

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT