1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Uzmanlar karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyardı

Uzmanlar karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyardı

Manisa Şehir Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doktor Aytaç Bukıran, kış aylarında artan kömür sobasından kaynaklanan karbonmonoksit gazı zehirlenmelerine karşı uyarı ve tavsiyelerde bulundu.

Uzmanlar karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyardı

Manisa Şehir Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doktor Aytaç Bukıran, kış aylarında artan kömür sobasından kaynaklanan karbonmonoksit gazı zehirlenmelerine karşı uyarı ve tavsiyelerde bulundu. Dr. Bukıran, her yıl yüzlerce kişinin bu nedenle hayatını kaybettiğini belirtip, bulunulan ortamların sık sık havalandırılması gerektiğini söyledi.

Kış mevsimiyle yakılmaya başlanan sobalar özellikle lodoslu havalarda, doğru kullanılmadığı takdirde istenmeyen sonuçlara yol açabiliyor. Özellikle kömür sobalarında lodosun geri tepmesi nedeniyle dışarı çıkamayan, renksiz, kokusuz ve tatsız olduğu için fark edilmesi güç olan karbonmonoksit gazı zehirlenmelere neden oluyor. Manisa Şehir Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doktor Aytaç Bukıran, kömür sobası kullanan vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı. Normalde ortamdaki oksijen de karbonmonoksit gazlarının vücuttaki dokulara geçtiğine dikkati çeken Dr. Bukıran, Ancak, bu işlemi gerçekleştirebilmeleri için kan içindeki hemoglobine bağlanmaları gerekir. İkisinin bağlanma hızları arasında bir kıyaslama yaparsak karbonmonoksit oksijene göre 200 kat daha hızlı ve güçlü hemoglobine bağlanır. Bu nedenle ortamdaki karbonmonoksit oranı arttığında vücuda giren karbonmonoksit kana daha çabuk geçip oksijenin vücuda girişini engelleyeceğinden, zehirlenmeye yol açar. Sonuç olarak beyin gibi hayati organlar beslenemez ve bu nedenle insanın hayatını tehlikeye girmiş olur. Ortamdaki karbonmonoksit gazı yüksekliğinden ise en çok yaşlılar, çocuklar, sigara içenler, gebeler, kansızlık öyküsü olanlar, kronik akciğer ve kronik kalp hastalığı öyküsü olanlardır dedi.

'ÖNLEM ALINMALI'

Dr. Bukıran, karbonmonoksit zehirlenmelerine maruz kalmamak için soba yakılan odanın sık sık havalandırılmasının şart olduğunu kaydetti. Karbonmonoksit gazından zehirlenenlerin, durumu nasıl anlayacağını da anlatan Dr. Bukıran, sözlerini şöyle sürdürdü

Herkeste aynı şikayetler görülmeyebilir. Olayın gelişim şekli, maruz kalma süresi, miktarı, maruz kalan kişinin kronik hastalığının olup olmaması, şikayetlerin şiddeti yönünden önemli faktörlerdir. Örneğin gebeler, yaşlılar ve çocuklarda gazdan etkilenme daha yüksektir. Vatandaşın şüphe duyması çok önemli. Karbonmonoksit zehirlenmesinin özellikle erken dönemde ortaya çıkan bulantı, kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik gibi şikayetler gribal bir enfeksiyonda ya da bir besin zehirlenmesi durumunda da ya da basit bir ishal tablosunda da ortaya çıkabilmektedir. Bu şikayetleri yaşayan kişi sobalı evde yaşıyorsa, riskli yaş grubunda ya da kronik hastalığı varsa, riskli iş grubunda çalışıyorsa ve bu saydığım semptomlar ortaya çıkmışsa kişi gazdan zehirlendiğinden şüphelenmeli ve en yakın acile servise başvurmalıdır.

Dr. Bukıran, alınması gereken diğer önlemleri ise Mutlaka baca ve boru temizlikleri zamanında yapılmalı. Yanan sobaya üstten kesinlikle yakıt takviyesi yapılmamalı. Yatmadan önce kesinlikle sobaya yakıt konulmamalı. Lodoslu havalarda, sobalı odada kesinlikle yatılmamalı. Soba yakılan odanın havalandırılmasına dikkat edilmeli diye sıraladı.

Kaynak: DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT