1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Uzmanlardan koronavirüsün bulaşıcılığına ilişkin yeni uyarılar

Uzmanlardan koronavirüsün bulaşıcılığına ilişkin yeni uyarılar

Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı bir grup uzman, Beyaz Saray'a koronavirüsün yanızca virüslü bir kişinin hapşırması veya öksürmesi ile değil, konuşması ya da nefes almasıyla da bulaşabileceğini belirten bir mektup gönderdi.

Uzmanlardan koronavirüsün bulaşıcılığına ilişkin yeni uyarılar

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra birçok ülkeye yayılan ve can kayıplarına neden olan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılması ile ilgili bir grup bilim insanının yaptığı araştırmalara dayanan ve Ulusal Bilim Akademisinde bulaşıcı hastalıklara ilişkin birçok panelde başkanlık yapan Doktor Harvey Fineberg'in yazdığı aldığı mektup, Beyaz Saray'a dün akşam saatlerinde gönderildi.

Doktor Harvey Fineberg mektupta Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) hastanın hapşırması veya öksürmesi yoluyla başkalarına geçtiğini belirttiğine işaret etti ve "Koronavirüs özelinde yapılan araştırma sınırlı da olsa, bugüne kadar yapılan araştırmalar, virüsün normal nefes alma yoluyla bile havaya karıştığını göstermiştir." ifadelerine yer verdi.

Virüsün hapşırma ya da öksürme yoluyla oluşan damlacıkların yanı sıra insanların sesli konuşması yoluyla bile bulaşıp bulaşmayacağı sorusuna odaklanıldığına vurgu yapılan mektupta, "Şu anki araştırmalar, Kovid-19'un hastaların nefes alıp vermeleri yoluyla üretilen biyoaerosollar yoluyla da bulaşabileceği fikrini desteklemektedir." bilgisi verildi.

ÇEVRESEL FAKTÖRLERE BAĞLI

Eski Harvard Kamu Sağlığı Fakültesi Dekanı olan Doktor Fineberg, CNN'e yaptığı açıklamada, Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Politikaları Ofisinden Kelvin Droegemeier'in talebi doğrultusunda söz konusu mektubu yolladıklarını kaydetti.

Nebraska Üniversitesinde yapılan bir araştırmada, Kovid-19'luların odalarında hastadan yaklaşık 2 metre uzaklıkta bile virüse rastlandığını aktaran Fineberg, virüsün havada asılı kalabileceğini ve bu bölgeden geçen kişilere bulaşabileceğini belirtti.

Fineberg, virüsün ne kadar süreyle havada kalacağının ise çevresel faktörlere bağlı olduğuna dikkati çekerek, "Hiçbir hava akışı olmayan bir odada, virüs havaya karışırsa daha sonra ortama giren bir kişiye bulaşabilir. Ama dış ortamda virüsü bir şekilde yayarsanız, rüzgar virüsü ortamdan uzaklaştıracaktır." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT