1. HABERLER
  2. İÇ HABERLER
  3. Vaka artışında 1’nci sırada olan Çanakkale için yeni kısıtlamalar!

Vaka artışında 1’nci sırada olan Çanakkale için yeni kısıtlamalar!

Türkiye genelinde yayınlanan korona virüs risk haritasında 1’nci sıraya çıkan Çanakkale’de alınan yeni önlemler kapsamında okul öncesi eğitim kurumları ve anasınıflarında uzaktan eğitime geçildi. Mezarlıklarda HES kodu uygulaması zorunlu hale getirildi. Ayrıca artık vatandaşlar halk pazarına T.C. kimlik numarasıyla giriş yapacak. İşte detaylar...

‘İllere Göre Haftalık Vaka Sayısı’ tablosunda 100 bin kişide görülen vaka sayısının bir haftada 797,34’ten 962,928’e yükseldiği Çanakkale, artış hızıyla Türkiye birincisi oldu. Korkutan rakamların ardından  İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Çanakkale Valisi İlhami Aktaş öncülüğünde toplandı.

UZAKTAN EĞİTİM

Alınan yeni ek tedbir kararları şöyle;

*Kentte yüz yüze eğitim yapan okul öncesi eğitim kurumları ve anasınıfları uzaktan eğitime geçecek.

MEZARLIKTA HES KODU SORGULAMASI

*Cenaze törenlerinde genelge ve kararla belirtilen katılım sayı sınırına uyulacak. Cenaze törenlerinde ve mezarlık ziyaretlerinde sosyal mesafenin mutlaka sağlanacak. Mezarlık görevlileri tarafından HES kodu sorgulaması yapılacak. 

PAZAR GİRİŞLERDE HES KODU

*Sarıçay yanında Salı ve Cuma günleri kurulan halk pazarına vatandaşlar T.C. kimlik numaralarına göre girecek. Cuma Pazarı yerine Salı ve Cuma günleri kurulan pazara vatandaşlar dönüşümlü (örneğin; bu hafta salı günü gidenler sonraki hafta cuma gidecek şekilde) olarak girişleri sağlanacak. Salı günü kurulan pazara T.C Kimlik No’su son hanesi 0,2 ve 4 olanların giriş yapacak. Cuma günü kurulan pazara da T.C Kimlik No’su son hanesi 6 ve 8 olanlar giriş yapacak. 

 

TOPLU ULAŞIM ARAÇLARINDA KISITLAMA

*Toplu ulaşım ve servislerde yüzde 50 kapasite sınırı getirildi.

EV ZİYARETLERİ VE YATILI MİSAFİR YASAKLANDI

*Vatandaşlar ev ziyaretlerinde bulunamayacak. Evlerine konaklamalı misafir kabul edemeyecek.  

Gülistan Başköy
Eğitim Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT