1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Vali Mutlu:"Dışarıda yaşayan Suriyeli 7 Aile Pendik´te Kurulan Kampa Yerleştirildi."

Vali Mutlu:"Dışarıda yaşayan Suriyeli 7 Aile Pendik´te Kurulan Kampa Yerleştirildi."

Vali Mutlu:"Dışarıda yaşayan Suriyeli 7 Aile Pendik´te Kurulan Kampa Yerleştirildi."

      İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, sokakta kalan Suriyeli mültecilerin ihbar edilmesi konusunda vatandaşa Twitter hesabından çağrıda  bulunarak, "Dışarıda yaşayan Suriyeli 7 aile Pendik'te kurulan kampa yerleştirildi. Kampa yerleşmek istemeyenler, muhtelif tedbirlere  yöneldiler. İstanbullulardan açıkta kalmak isteyecek kişileri bildirmelerini istiyoruz" dedi.

     Hüseyin Avni Mutlu, Twitter hesabı üzerinden Suriyeli mültecilere yönelik çağrılarda bulundu.

     Suriyeli sığınmacıların İstanbul'da açık alanlarda konakladığını hatırlatan Mutlu, "Bu durumdaki sığınmacılara sürekli olarak, Devletimizin Kızılay vasıtasıyla hazırladığı kamplara kendilerini götürebileceğimizi anlattık. Ancak ısrarla yaptığımız bu yönlendirici yardım tekliflerimize olumsuz yanıt verilerek kamplara gitmeyi kesinlikle tercih etmediler. Ancak yaklaşan kış şartları, soğuyan havalar nedeniyle doğabilecek olumsuzlukları düşünerek yeni bir inisiyatif geliştirmemiz gerekti" dedi.

     Pendik'te Kızılay tarafından mülteciler için bir kamp kurulduğunu söyleyen Hüseyin Avni Mutlu, "Açıkta kalan sığınmacılara 10 günden bu  yana hazırladığımız bu yerlere yerleştirilmeleri konusunda sürekli çağrılar yapıldı. Bilhassa kış şartlarında açıkta kalmalarının sağlıkları ve misafirperver toplumumuzun vicdanında kabul edilemez olduğu iyi niyetle anlatıldı. Bunun sonucunda 7 aile toplam 34 kişi Pendik Kampımıza rızaen yerleştirilmiş olup Kızılayımız tarafından tüm ihtiyaçları karşılanmaktadır. Kampa yerleşmek istemeyen diğer

geçici sığınmacılar ise kendi istek ve imkanlarıyla açıkta kalmaya son verip muhtelif tedbirlere yöneldiler" şeklinde konuştu.

    Vali Mutlu, Suriyeli sığınmacıların açıkta kalmalarına ve olumsuz görüntüler oluşturmasına fırsat vermeyeceklerini de belirterek, "Devletimiz ve misafirperver, yardımsever halkımızın yardım ve ilgisi sığınmacılara sunulmaya devam edilecek fakat olumsuzluklar izlenecektir. Değerli İstanbullulardan da bu konuda dikkat beklediğimizi özellikle, gene de açıkta kalmak isteyecek kişileri  bildirmelerini bekliyoruz. Bu konuda Emniyet'in 155 nolu ve İstanbul AFAD Müdürlüğü'nün 0212 455 56 67 telefonu ile bana Twitter

 hesabımdan ulaşabilirsiniz" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.