1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vali Nayir: Deprem ülkemizin bir gerçeği

Vali Nayir: Deprem ülkemizin bir gerçeği

Kütahya İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdür Vekili Muammer Sağdıç ile AFAD çalışanları, "Sivil Savunma Günü ve 1-7 Mart Deprem Haftası" etkinlikleri...

Vali Nayir: Deprem ülkemizin bir gerçeği

Kütahya İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdür Vekili Muammer Sağdıç ile AFAD çalışanları, "Sivil Savunma Günü ve 1-7 Mart Deprem Haftası" etkinlikleri kapsamında Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir'i ziyaret etti.

Vali Nayir'in makamında gerçekleşen ziyarette, AFAD İl Müdürü Vekili Muammer Sağdıç faaliyetler ile gerçekleştirilecek etkinlikler hakkında bilgiler verdi.

Ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, AFAD personelinin 28 Şubat Sivil Savunma Günü ve 1-7 Mart Deprem Haftası'nı tebrik ederek çalışmalarında başarılar diledi.

Türkiye'nin deprem riski altında olduğunu ve vatandaşların bu gerçeğin bilincine varıp gerekli tedbirleri alması gerektiğini kaydeden Vali Ahmet Hamdi Nayir, "Dünyanın birçok ülkesine göre çok daha ağır depremler görmüş bir coğrafyada yaşıyoruz. Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğu bununla ilgili tedbirlerin mutlaka alınması gerektiğini arkadaşlarımızın anlatması, tedbirlere tekrar tekrar bakılması lazım. Kütahya da büyük depremler yaşamış, depremlerde büyük kayıplar vermiş bir il. Dolayısıyla bu konudaki tedbirlerimizi sürekli canlı tutup gözden geçirmemiz gerekiyor" dedi.

Deprem bilincinin oluşturulmasında eğitime çocuklardan başlanması gerektiğini ifade eden Vali Nayir, "Afet ve Acil Durum Müdürlüğü de bu işle görevli olan birimimiz; ama bu yalnız başına yaptığınız bir çalışma değil. İşin içerisine eğitim, sağlık, müftülük, Sivil Toplum Kuruluşları girecek, emniyet ve jandarmamız da her zaman bu işlerin içerisinde var olacak. Dolayısıyla bu konunun farkındalığını yalnızca bir haftaya sığdırmamamız lazım. Belki yıl genelinde sizlerin personeliniz ölçüsünde, okullarımızdan başlayarak halka, bu konuyu anlatacak değişik fırsatları bulmamız lazım; bunu da yapmaya çalışıyoruz. Bu haftaları bir fırsat bilip çocuklarımızdan, öğrencilerimizden başlamak üzere bu anlatımları artırmamız, medyada bu konulara yer vermek lazım. Halkın o duyguyu tekrar tazelemesini sağlamamız lazım" şeklinde konuştu.

'Tedbirimizi almalıyız"

Gelişmiş ülkelerden bazılarının deprem kuşağında yer almasına rağmen büyük depremlerde can ve mal kaybı yaşamadığına dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, "Halkımızın alacağı tedbirlerle zararın, can ve mal kaybının azaltılabileceğini bilmesi lazım. Sonuçta bir kader deyip, yapacak hiçbir şeyimiz yok denmemeli. Tedbirlerle mutlaka bu iş çözülebiliyor. Çok küçük sayabileceğimiz depremlerde dünyada çok büyük can kayıplarının yaşandığını da gördük, büyük deprem dediklerimizde çok az can kaybı ya da hiç can kaybı olmadan atlatılabildiğini de gördük. Tüm bunlar alınan tedbirlerle gerçekleşen hususlar. Bina güvenliği, bina içerisindeki eşyaların yerleştirilmesi ve onların sabitlenmesi önemli. Bunların hepsinin eğitim alınır, bunlar da uygulanırsa zararın azaltılabileceğine dair dünyada çok güzel örnekler var. Uzak Doğu ülkelerinden Japonya gibi yerlerde bunlar çok daha güzel uygulandığı için yedi büyüklüğündeki depremde bile çok az kayıplar olabiliyor; ama gelişmemiş ülkelerde beş büyüklüğündeki bir deprem bile çok büyük kayıplara yol açabiliyor" diye konuştu. (EFE)

Vali Nayir: Deprem ülkemizin bir gerçeği

Vali Nayir: Deprem ülkemizin bir gerçeği

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.