Vali Taşyapan’dan Çaldıran ve Muradiye’ye ziyaret

VAN (İHA) – Van Valisi İbrahim Taşyapan, buralarda artık kötüye ve kötü niyetlilere fırsat vermeyeceklerini belirterek, "Güvenlik güçlerimizin tüm...

Vali Taşyapan’dan Çaldıran ve Muradiye’ye ziyaret

VAN (İHA) – Van Valisi İbrahim Taşyapan, buralarda artık kötüye ve kötü niyetlilere fırsat vermeyeceklerini belirterek, "Güvenlik güçlerimizin tüm imkânları bugün her yere ulaşabilecek seviyededir. Artık hiçbir yer uzak değildir" dedi.

Vali İbrahim Taşyapan, muhtarlarla istişare toplantılarına Çaldıran ve Muradiye ilçeleriyle devam etti. İl genelinde, başta güvenlik ve asayiş olmak üzere ilçelerin belli başlı sorunlarının yanında, muhtarların talep ve görüşlerinin de dile getirildiği istişare toplantıları kapsamında ilk olarak Çaldıran'a giden Vali Taşyapan, Sosyal Hizmetler Merkezi'ndeki toplantı salonunda ilçede görevli 60 muhtar ile bir araya geldi. Burada yaptığı konuşmada, Van'ın 2014 yılında büyükşehir, köylerin de mahalle statüsü kazandığını hatırlatan Vali Taşyapan, yaşanan son gelişmeler üzerine kendisinin büyükşehir belediye başkanlığı, Çaldıran Kaymakamı Tekin Dundar'ın da ilçe belediye başkanlığı görevini üstlendiğini belirterek, heyecanla ve işbirliğine dayalı planlamalarla, kamu kaynaklarını verimli kullanarak ilçeye daha iyi hizmet vermenin yollarını aradıklarını dile getirdi.

Ülkemizin öncelikli sorunlarından birinin terörle mücadele olduğunu ve bu konuda Çaldıran ilçesinin önemini vurgulayan Vali Taşyapan, "Devletimiz buralarda da terörle ve teröristlerle kararlılıkla mücadele ediyor. Geçen yıl Tendürek Dağında çok sayıda şehit verdik. Terörle mücadelede önemli mesafeler aldık. Aynı zamanda bir serhad şehri olması nedeniyle Çaldıran'da kaçakçılıkla da mücadelemiz sürmektedir. Bir yandan da kamu hizmetlerine karşı çıkan, bunları yapan ekiplere tuzaklar kurup yollarına mayın döşeyenler, okullarımızı yakanlar ve onların zihniyetleriyle de mücadele ediyoruz. Dağda eli silahlı gezen teröristi imha etmeye çalışıyoruz ama aslında ona yardım ve yataklık edenler de aynı kategoride olan kişilerdir" diye konuştu.

Türkiye'nin terörden 30 yıldır büyük zararlar gördüğünün altını çizen Vali Taşyapan, "Hepimiz görüyoruz; burada insanlarımızı bu beladan kurtarmak için devletimiz büyük mücadeleler veriyor. Akamete uğratılan çözüm sürecinin ardından devletimiz kendisine yeni bir konsept belirledi ve bundan sonra teröriste, terörle uğraşanlara, teröre destek verenlere şefkat ve merhamet göstermeyeceğini ilan etti. Diğer taraftan işinde gücünde, devletimizin yanında olan ve teröristle işbirliği yapmayan vatandaşlarımıza her türlü desteği verme kararlılığında olduğunu da açıkladı" dedi.

Çaldıran'da turizmden tarım ve hayvancılığa kadar pek çok faaliyetin yapılmasına uygun koşulların varlığına işaret eden Vali Taşyapan, tüm bu faaliyetlerin yürütülmesinin, güvenliğin tam anlamıyla sağlanmasına bağlı olduğuna dikkat çekti. Güvenliğin yalnızca asker ve polis eliyle de sağlanamayacağını ifade eden Vali Taşyapan, şunları söyledi:

"Güvenlik, insanlarımızın desteğiyle sağlayabileceğimiz bir atmosferdir. Ülkemizde yaşanan son gelişmeler ışığında terör örgütlerinin iplerinin kimlerin elinde olduğu açıkça ortaya çıkmıştır. Kendi ülkemizi, memleketimizi, beldemizi, köyümüzü korumak, ancak oraya sahip çıkmakla olur. Kötü niyetli insanları oralardan temizlemekle olur. Hiçbir şey insandan daha değerli değildir. Her şey insan içindir. İnsanın güvenliği de en önemli konudur. Ülkemiz ve topraklarımız değerli varlıklarımızdır. Bu varlıkların kıymetini bilmemiz gerekir."

Ülkemizin yeni bir dönemin eşiğinde olduğunu söyleyen Vali Taşyapan, 16 Nisan'da gerçekleştirilecek Anayasa değişikliğine yönelik halk oylaması hakkında ise şu ifadeleri kullandı:

"Bir anayasa değişikliğini oylayacağız ve bu oylama yakın bir zamanda gerçekleşecek. 16 Nisan'da yapılacak halk oylamasında kurulacak sandıkların güvenliğine değinmek istiyorum. Burada emniyetimiz ve jandarmamız gerekli çalışmaları zaten yapmaktadır. Muhtarlarımız da birer kamu görevlisi, köyün ileri geleni ve köyün bir adım önünde gidenleri olarak, bu süreçte köylerinde olan bitenden, devlet adına haberdar olacak ve yetkililerle irtibatı sağlayacaklardır. Köylerimize yoğun hizmet götüren birimlerimizi bugün buraya getirdik. Burada başka konular da konuşacağız ama ülkemizin huzuru, güvenliği olmazsa bunların hiçbirinin anlamı olmaz. Birileri köyünüze gelip bilginiz dışında istediği her şeyi yapamaz. Köyle ilgili bilgi toplayamaz. Köylünün hiçbir şeyini sorgulayamaz. Sizin, gerektiğinde güvenlik kuvvetleriyle işbirliği yaparak ilgili kişiler hakkında gereğini yapma, kötü niyetli kişilere destek verenleri de sorgulama yetkiniz vardır. Buralarda artık kötüye ve kötü niyetlilere fırsat vermeyeceğiz. Köylerimiz teknolojik imkânlar sayesinde artık çok uzak yerler değil. Buralarda huzur ve güvenlik olursa yaşamanın bir anlamı olur. Biz bu doğrultuda köylerimizin güvenliğine önem veriyoruz. Güvenlik güçlerimizin tüm imkânları bugün her yere ulaşabilecek seviyededir. Artık hiçbir yer uzak değildir."

Muhtarların her zaman devletin yanında ve onunla işbirliği içerisinde olması gerektiğini söyleyen Vali Taşyapan, "Devlet ve millet arasındaki köprü vazifenizi en iyi şekilde yapmanız gerekir. Vatandaşa hizmet etmek hepimizin görevidir. Bizler öncelik sırasına göre belli hizmetleri getirmenin gayretindeyken, sizler de görev süreniz içerisinde mahallenize hizmet talep etmenin gayreti içerisinde olacaksınız. Hizmetlerde öncelik sırasını gözetmemiz lazım. Önümüzde bahar ve yaz var. İnşallah bu bahar ve yazda hem ülkemiz terörle mücadeleyi en etkin şekilde sürdürecek hem de buralardaki hizmetlerimizi kesintisiz bir şekilde devam ettireceğiz. Mücadelemiz topyekûn bir mücadeledir. Ülkemizin kötülüğüne yönelik bir olaya ses çıkarmıyorsak bu mutlaka bir gün bize de tesir eder" şeklinde konuştu.

Daha sonra muhtarlara söz hakkı veren Vali Taşyapan, ilçe kaymakamı Tekin Dundar ile birlikte ilçenin içme suyu, sağlık ocağı, yüksekokul binası, enerji nakil hatları, asfalt yol ve drenaj konularındaki taleplerini dinleyerek, beraberinde ilçeye giden il müdürleri ve yetkililere gerekli talimatları verdi.

Muhtarlarla istişare toplantısının ardından, Altıyol Mahallesi'ne geçen Vali Taşyapan ve beraberindekiler, Çaldıran İlçe Emniyet Müdürlüğü personelinin kendi imkânlarıyla Altıyol İlk ve Ortaokulu içerisinde hazırladığı "Şehit Binbaşı Kıvanç Cesur Kütüphanesi'nin açılışını gerçekleştirdi. Açılış sonrasında öğretmenler odasında okulda görevli eğitim kadrosuyla bir süre sohbet eden ve kendilerine başarı dileyen Vali Taşyapan, daha sonra ilçedeki jeotermal enerjiyi kullanarak oluşturulan seralarda domates yetiştiriciliği yapan firmayı ziyaret ederek, yatırımcılar Veli Akdağ ve Şefik Ensari ile birlikte seraları gezdi. Vali Taşyapan, sıcak suyu değerlendirerek eksi 40 dereceye varan sıcaklıklarda ürün yetiştiren Akdağ ve Ensari'yi cesaretleri ve başarıları nedeniyle tebrik etti.

Çaldıran ilçesindeki temaslarını tamamladıktan sonra beraberindekilerle Muradiye'ye geçen Vali Taşyapan, burada da Halk Kütüphanesi konferans salonunda, ilçede görevli 48 mahalle muhtarı ile istişare toplantısı gerçekleştirdi. Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Fatih Çelikel ile birlikte muhtarların elektrik, yol, taşımalı eğitim, sulama kanalı ve mera alanlarıyla ilgili taleplerini dinleyen Vali Taşyapan, iletilen sorunlarla ilgili olarak ilgili kurum yetkililerine gerekli talimatları verdi.

Burada yaptığı konuşmada da muhtarlarla görev ve sorumlulukları, terör, asayiş ve güvenlik konularına dair görüşlerini paylaşan Vali Taşyapan, referanduma ilişkin beklentilerini de sıraladığı muhtarlara; bütün mahallelere öncelik ve önem sırasına göre hizmet götürüleceğini bildirdi. Devletin her mahalleye hizmet götürmek için çalıştığını kaydeden Vali Taşyapan, "Devletimiz, bütçeye göre talepleri değerlendirip, başka hiçbir kıstas koymadan, ihtiyaç, aciliyet ve daha çok insana ulaşma durumunu göze alarak hizmet getirme çalışmalarını sürdürmektedir. Sözle lafla değil icraatlarla da inşallah bunu göstereceğiz. İnşallah hepimiz için iyi bir hizmet yılı olur. Köylerinize, mahallelerinize selamlarımızı iletin" ifadelerini kullandı.

Toplantı sonrasında Muradiyeli esnafı iş yerlerinde ziyaret ederek sohbet eden ve iyi dileklerini ileten Vali Taşyapan, bir çay ocağında oturarak vatandaşlar ile sıcak bir atmosferde muhabbet etti.

Vali İbrahim Taşyapan'ın Çaldıran ve Muradiye'de gerçekleştirdiği muhtarlarla istişare toplantılarına İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü, İl Jandarma Komutanı, DSİ, VEDAŞ, milli eğitim, gençlik hizmetleri ve spor, sağlık, gıda tarım ve hayvancılık il müdürleri, il müftüsü, ilçe müdürleri ve diğer yetkililer katıldı.

KAYNAK:

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Son Haberler
Sevenleri yasa boğuldu! Muğla Vali Yardımcısı Caner Yıldız'dan hayatını kaybetti
Sevenleri yasa boğuldu! Muğla Vali Yardımcısı Caner Yıldız'dan hayatını kaybetti
Son dakika! HDP Milletvekili Semra Güzel'in 15 yıla kadar hapsi isteniyor!
Son dakika! HDP Milletvekili Semra Güzel'in 15 yıla kadar hapsi isteniyor!
Ruslar Gürcistan'a akın etti! 200 binden fazla Rus vatandaşı Gürcistan'a yerleşti
Ruslar Gürcistan'a akın etti! 200 binden fazla Rus vatandaşı Gürcistan'a yerleşti
Kripto paralarda dalgalı seyir! Bitcoin 19 bin dolara demir atmışken çarpıcı tahmin!
Kripto paralarda dalgalı seyir! Bitcoin 19 bin dolara demir atmışken çarpıcı tahmin!
Çok Okunanlar
Bugün kimin maçı var 29 Eylül 2022 Perşembe ?  Süper Lig'de hangi maçlar var, saat kaçta, hangi kanalda? İşte günün maç programı
Bugün kimin maçı var 29 Eylül 2022 Perşembe ? Süper Lig'de hangi maçlar var, saat kaçta, hangi kanalda? İşte günün maç programı
Son dakika | Ticaret Bakanlığından berber, kuaför ve güzellik salonları için flaş karar! 1 Ocak 2023'e ertelendi
Son dakika | Ticaret Bakanlığından berber, kuaför ve güzellik salonları için flaş karar! 1 Ocak 2023'e ertelendi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TESK 21. Olağan Genel Kurulu'nda konuştu! "Savaşım faizledir. En büyük düşmanım faizdir"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TESK 21. Olağan Genel Kurulu'nda konuştu! "Savaşım faizledir. En büyük düşmanım faizdir"
Petrol ve doğalgaz müjdesi! O ilimizde sondaj başladı, "Müjde veriyorum, bakın müthiş petrol çıkacak"
Petrol ve doğalgaz müjdesi! O ilimizde sondaj başladı, "Müjde veriyorum, bakın müthiş petrol çıkacak"
Yorumlananlar
Emekli maaşını Denizbank'a taşıyanlar bin pişman! Banka, maaşlarını başka bankaya taşımak isteyen emekli vatandaşlara zorluk çıkardı!
Emekli maaşını Denizbank'a taşıyanlar bin pişman! Banka, maaşlarını başka bankaya taşımak isteyen emekli vatandaşlara zorluk çıkardı!
Son dakika! İstanbul Bağcılar'da annesinin kafasını keserek balkondan aşağı atan şahıs tutuklandı!
Son dakika! İstanbul Bağcılar'da annesinin kafasını keserek balkondan aşağı atan şahıs tutuklandı!
FETÖ'nün manevi oğlu Enes Kanter Yunan medyasına konuştu! Hedefinde yine Cumhurbaşkanı Erdoğan vardı!
FETÖ'nün manevi oğlu Enes Kanter Yunan medyasına konuştu! Hedefinde yine Cumhurbaşkanı Erdoğan vardı!
Zafer Şahin'den Kılıçdaroğlu için dikkat çeken yazı: Aday olduktan sonra genel başkanlığa devam edecek, listeleri...
Zafer Şahin'den Kılıçdaroğlu için dikkat çeken yazı: Aday olduktan sonra genel başkanlığa devam edecek, listeleri...