1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vali Varol: “Madde bağımlılığı tüm dünya için ortak bir sorun”

Vali Varol: “Madde bağımlılığı tüm dünya için ortak bir sorun”

Amasya Valisi Dr. Osman Varol, "Günümüzde madde bağımlılığı tüm dünya için ortak bir sorun haline gelmiştir. Alkol, sigara ve uyuşturucu gibi zararlı...

Vali Varol: “Madde bağımlılığı tüm dünya için ortak bir sorun”

Amasya Valisi Dr. Osman Varol, "Günümüzde madde bağımlılığı tüm dünya için ortak bir sorun haline gelmiştir. Alkol, sigara ve uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklar aile bağlarımızı zayıflatmakta, sevgiyi yok etmekte, manevi değerlerimizden insanları uzaklaştırmaktadır" dedi.

1-7 Mart Yeşilay Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, zararları açıkça bilinmesine karşın yapılan araştırmalarda tüm dünyada insanların bu tür zararlı madde kullanımına eğilimlerinin her geçen gün arttığını gösterdiğini, ayrıca toplumda yıkıcı etkileri olan bu zararlı alışkanlıkların ülke ekonomisinde büyük kayıplara neden olduğunu belirten Vali Varol, "Ülkemiz genelindeki istatistiklere baktığımızda bağımlılıkların ekseriyetle gençleri avucunun içine aldığı görülmektedir. Değişen dünyayla birlikte alkol, tütün, madde ve kumar bağımlılığının yanı sıra genç kuşağı tehdit eden bir yeni tehlike de teknoloji bağımlılığıdır. Bu konuda valilik olarak farkındalıkların oluşturulmasında, ulusal ya da uluslararası düzeyde yapılacak çalışmaların içinde ve yanında olmaya azami derecede özen göstermekteyiz. Çünkü çocuklardan başlayarak gençlerimizin ve toplumun her kesiminden vatandaşımızın hayat standardını olumsuz yönde etkileyen tüm bağımlılıklarla mücadeleyi ortak sorumluluk olarak görmekteyiz" diye konuştu.

Sağlıklı bir toplumun oluşturulmasında, toplumu oluşturan bireylerin sağlığı, birinci derecede hayati önem arz ettiğine değinen Varol, "Sağlıksız nesil ve toplumların hiçbir alanda başarılı olmaları mümkün değildir. İnsanların uzun ömürlü olmaları fiziken ve ruhen sağlıklı olmalarına bağlıdır. Tüm kurum ve kuruluşlarımızın işbirliği ile gençlerimizi uyuşturucu ve kötü alışkanlıklardan uzak tutarak onların sosyal, kültürel ve sportif alanlar içerisinde yer almalarına destek vermeliyiz.Bu düşünceler çerçevesinde, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı madde bağımlılığı konusunda gerekli tüm bilgileri edinmeye ve Yeşilay gönüllüsü olmaya davet ediyorum" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT