1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Valilik koltuğuna oturan öğrencilerin tek istedikleri eğitim sistemi ve TEOG’un değiştirilmemesi oldu

Valilik koltuğuna oturan öğrencilerin tek istedikleri eğitim sistemi ve TEOG’un değiştirilmemesi oldu

İçişleri Bakanlığınca yürütülen "Biz Anadoluyuz Projesi" kapsamında Ardahan'dan Bilecik'e gelen öğrenciler, kentin tarihi ve kültürel yerlerini ziyaret...

Valilik koltuğuna oturan öğrencilerin tek istedikleri eğitim sistemi ve TEOG’un değiştirilmemesi oldu

İçişleri Bakanlığınca yürütülen "Biz Anadoluyuz Projesi" kapsamında Ardahan'dan Bilecik'e gelen öğrenciler, kentin tarihi ve kültürel yerlerini ziyaret etti. Valilik koltuğuna oturan öğrenciler, "Eğitim sistemi devamlı değişmesin" ve "TEOG kaldırılmasın" isteklerinde bulundu.

Bakanlık tarafından Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 21 ilden seçilen 15 yaş ve altı 50 bin çocuğun farklı şehirleri ziyaret edeceği projeden yararlanacak olan Ardahan'daki 700 öğrenci, gruplar halinde gezilerine başladı. Proje kapsamında Bilecik'e gelen 184 öğrenci, gezinin ilk ayağında Bozüyük ilçesinde İkinci İnönü Savaşının yapıldığı Metristepe Anıtı'nı gezdi. Daha sonra Bozüyük Şehir Müzesini rehber eşliğinde gezen öğrenciler, buradan Söğüt ilçesine geçerek Ertuğrul Gazi Türbesi, Söğüt Müzesi, Hamidiye İdadisi ve Kuyulu Mescit ile Dursun Fakıh Türbesini gezdi. Akşam ise Bilecik Valiliği önünde öğrenciler evlerinde misafir edilmek üzere Bilecikli ailelere teslim edildi.

Gezinin ikinci ayağında Bilecik Valisi Tahir Büyükakın bazı öğrencileri makamında kabul etti. İlk olarak brifing salonunda öğrencileri ağırlayan Vali Büyükakın, öğrencilerinin "Burayı yönetmekte zorlanıyor musunuz?" ve "Valilik makamını görebilir miyiz?" soruları üzerine öğrencileri makamına aldı. Burada her öğrenciyi tek tek makam koltuğuna oturtan Vali Büyükakın, Ardahan'dan gelen öğrencilere bir mesajlarının olup olmadığı sordu. Öğrenciler ise; "Eğitime daha çok önem verilsin", "Eğitim sistemi devamlı değişmesin", "TEOG sınavı kalkmasın", "Bilecik'e hava alanı olsun" gibi mesajlar verdiler. Öğrenciler Vali Büyükakın'a Ardahan'a özgü Damal Bebeği hediye ederken, Vali Büyükakın'da tüm öğrencilere Bilecik'e özgü hediyelerin bulunduğu çanta verdi.

"Ardahan ile Bilecik buluşursa Anadolu oluruz"

Valilik önünde tüm öğrencilere seslenen Vali Büyükakın, "Biz Anadoluyuz projesi aslında bize sadece bir hatırlatma yapıyor. Biz zaten Anadolu'yuz. Biz Anadolu'yuz diyerek bizim Anadolu olduğumuzu bir kez daha hatırlamak, bir kez daha aramızdaki kardeşlik bağlarını pekiştirmek, bir kez daha tek olmak, bir olmak, diri olmak. Eğer sizler kardeşlik duygularınızı sizler birliği, sizler beraberliği şimdiden çok güzel bir şekilde pekiştirir, aşılarsanız gelecekte ülkemiz çok daha büyük olacak, bölgesinde çok daha güçlü bir ülke olacak ve dünyaya çok daha güçlü barış mesajları verecek. Dünyada çok daha güçlü bir şekilde var olacak. Bizler de sizlerin büyükleri olarak gelecekte sizlere bu ülkeyi emanet etmeden önce elimizden gelen her şeyi yaparak, size her türlü yatırımı yaparak, sizi geleceğe hazırlayarak sizi kardeşçe sizi birlik ve beraberlik içinde geleceğimize hazırlayarak üzerimize düşen vazifeleri yapmaya çalışıyoruz. İnşallah şehrimizi çok beğenmişsinizdir. Burası gerçekten hem dirilişin hem de kurtuluşun şehri. Ardahan'da aynı şekilde bir serhat şehrimiz. Ardahan'daki çocuklarımızla Bilecik'teki çocuklarımız birbiriyle kaynaştığı zaman biz ne oluyoruz? Ardahan ile Bilecik buluşursa ne oluruz? Anadolu oluruz. Biz neyiz? Anadolu'yuz" dedi.

"Bilecikli aileler çok sıcakkanlı"

Konuşmanın ardından öğrenciler otobüslere binerek, Osmanlı Devletinin kurucu Osman Gazi'nin kayınpederi ve devletin manevi kurucusu Şeyh Edebali Türbesini ziyaret etti. Öğrenciler Bilecik'i çok sevdiklerini, Bilecikli ailelerin çok sıcakkanlı olduğunu ve kentteki gezilerde en çok Ertuğrul Gazi Türbesi'nden etkilendiklerini dile getirdiler.

Programda Vali yardımcıları, Bilecik Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Ardahan İl Milli Eğitim Müdürü Fikret Çerkezoğlu katıldı.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT