1. HABERLER

  2. SPOR

  3. VAR tartışmalarının önüne geçmek için itiraz hakkı

VAR tartışmalarının önüne geçmek için itiraz hakkı

Futbolda uygulanmaya başlayan VAR sistemi beraberinde de birçok tartışma yarattı. Hakemlerin VAR sistemine rağmen hata yapması eleştirilirken, İtalya Futbol Federasyonu takımlara 'itiraz hakkı verilmesi' için harekete geçti.

VAR tartışmalarının önüne geçmek için itiraz hakkı

Uygulanmaya başlandığı günden beri tartışmaların odak noktasında olan VAR sistemi için İtalya Futbol Federasyonu harekete geçti. Federasyon yetkilileri VAR sisteminde takımlara itiraz hakkı verilmesi yönündeki önerisini FIFA'ya sundu ve testlerin Serie A'da yapılmasına hazır olduklarını açıkladı.

Eğer bu öneri FIFA tarafından onaylanırsa, kulüpler VAR'a başvurulmayan pozisyonlarda itiraz ederek hakemlerin pozisyonu tekrar incelemesini isteyebilecek. Federasyon tarafından yapılan açıklamada, bu yenilik ile tartışmaların azalacağı belirtildi. Ayrıca Serie A'da bulunan takımların da bu kararı desteklediği aktarıldı ve  FIFA'nın IFAB ile yapacağı görüşmeler sonrasında olumlu cevap vermesinin beklendiği belirtildi.

İtiraz sistemi Amerikan Basketbol Ligi'nde (NBA), bu sezon uygulanmaya başladı. Takım koçlarına 1'er itiraz hakkı verildi. Hakemler hocaların itirazlarını ekrandan izliyor ve kararı açıklıyor.

 

HABERE YORUM KAT