1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Vedat Dalokay anıldı

Vedat Dalokay anıldı

Odunpazarı Belediyesi, ölümünün 26'ncı yıl dönümünde Belediye Başkanı ve Mimar Vedat Dalokay'ı andı.

Vedat Dalokay anıldı

Odunpazarı Belediyesi, ölümünün 26'ncı yıl dönümünde Belediye Başkanı ve Mimar Vedat Dalokay'ı andı.

"Kent, Mimarlık ve Vedat Dalokay" başlıklı panel Hasan Polatkan Kültür Merkezinde yapıldı. Ersin Arısoy, Cengiz Bektaş, Mustafa Dalokay, Ruşen Keleş, Doğan Kuban, Süha Özkan'ın konuşmacı olduğu panele, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Odunpazarı Belediyesi Başkan Yardımcıları, daire müdürleri, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğretim elemanları ve öğrencileri katıldı. Panel öncesinde ise Hasan Polatkan Kültür Merkezinde Vedat Dalokay'ın projeleri sergilendi. Ayrıca ESOGÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesinde öğrencilerin projelerinin yer aldığı "Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Sergisi" açıldı.

"Kent, Mimarlık ve Vedat Dalokay" panelinde konuşan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, "Vedat Dalokay bir mimar, bir siyaset adamı, bir belediye başkanı, bir yazar, bir önder, bir eş, bir baba ve gerçek bir insandır. Fakat Vedat Dalokay'ın ilginç tarafları var ben hiçbir zaman kendisiyle yüz yüze gelmedim, ama basından ve yaptığı işlerden medyadan kendisini yakından takip eden akademisyenlerden biriydim. Genç akademisyenlerden birisiydim. Onun belediyecilik anlayışı belediye başkanlığı sırasındaki sansasyonel sayılabilecek ve Türkiye'de dikkatleri çekecek bazı olguları vardı" dedi.

Büyükerşen, Vedat Dalokay'ın belediye başkanıyken işçileriyle beraber grev ilan eden bir belediye başkanı olduğunu ifade etti. Vedat Dalokay'ın gerekli yardımları alamadığı için Ankara Belediyesine satılık belediye binası tabela astığını söyleyen Büyükerşen, "Bu herhalde Vedat Dalokay'ın ne tür bir yönetici ne tür bir siyasetçi olduğunu ne cesur bir insan olduğunu açıkça orta yere koyuyor ayrıca Vedat Dalokay'ın siyasette yerel yönetimlerde halkın isteklerine nasıl cevap verilir? Nasıl yenilikler yapılır? Nasıl yepyeni bir şehircilik anlayışı yerleştirilir? bunun öncülüğünü yapan bir mimardı" diye belirtti.

"Davokay'ın anımsanması gereken bir kişi olduğunu düşündük"

Etkinlikte konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Vedat Davokay'ın Türkiye'de bazı kesimler tarafından mimar, bazı kesimler tarafından ise siyasetçi olarak tanındığını belirtti. Başkan Kurt konuşmasına şu şekilde devam etti:

"Niçin biz onu Eskişehir'de anıyoruz? Bu konuda sevgili belediye meclis üyemiz Gülten Seber hocamın teşvikiyle oldu. Davokay'ın gerçekten anılması gereken bir kişi olduğunu düşündük. Biz Eskişehir'de iz bırakanları, Türkiye'ye hizmet edenleri, belediyecilik hareketine katkı sunanları saygıyla anmak ve öğrenmek gerekir diye düşünüyoruz. O nedenle de yeni bir bakış, yeni bir dikkat çekme amacıyla bu toplantıyı gerçekleştirdik. Bizleri kırmadan katılan bütün bilim insanlarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Eskişehir'de iki üniversitemizin mimarlık fakülteleri bu noktada farklı bir bakışı yakalayabilsin istiyoruz. Eskişehirli mimarlarımız, Eskişehirli uygulamacılarımız farklı bakış açılarını görsün istiyoruz. Ve biraz da politikacı olarak Ankara gibi önemli bir başkentin belediye başkanlığını yapmış bir şahsiyete de gönül borcumuzu ödeyelim istiyoruz."

Panelde konuşan isimlerden biri de Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç oldu. Etkinliği düzenlediği için Başkan Kurt'a teşekkür eden Ataç, Vedat Dalokay'ın Türkiye'de birçok şeye örnek olduğunu ancak belediye başkanı olarak tanındığını kaydetti. Ataç konuşmasına şu sözlerle devam etti:

"Birçok ödüller kazanmış, sadece mimar değil edebiyatla resimle uğraşmış. Güzel sanatlarla uğraşmış, ama üniversiteyi kazanırken hem tıbbı kazanmış, hem mimarlığı kazanmış. Ama mimarlığı tercih etmiş. Eğer hekim olsaydı büyük bir hekim olurdu. Ben öyle düşünüyorum. Ankara'ya gelmiş geçmiş en iyi belediye başkanlarından biri. Türkmenistan'da belediye başkanlarının ismi kent hekimi diye geçer. Vedat Dalokay'ın da gerçekten bir kent hekimliliği yaptığını biliyoruz. Tabi onun bence insani tarafı çok ağır basıyor"

"Herkes kıyıda koşarken, ne oluyor burada diye Anadolu Eskişehir'e koşuyor"

"Kent, Mimarlık ve Vedat Dokay" paneline konuşmacı olarak katılan Ersin Arısoy, Cengiz Bektaş, Mustafa Dalokay, Ruşen Keleş, Doğan Kuban, Süha Özkan Vedat Dalokay ile anılarını anlattı. Moderatörlüğünü Mustafa Dalokay'ın yaptığı "Kent, Mimarlık ve Vedat Dokay" panelde konuşan Süha Özkan, Eskişehir'e ilk kez yıllar önce geldiğini belirtti. Hayatında en çok fotoğrafı o gün Eskişehir'de çektiğini anlatan Özkan, "Bu kadar sevilen, bu kadar ülkenin gündemine oturmuş bir kent oluşturdukları için hem Yılmaz Büyükerşen'e hem sevgili dostum Ahmet Ataç'a hem de Kazım Kurt'a teşekkür ediyorum. Öyle bir olay ki bu gerçekten herkes kıyıda koşarken, ne oluyor burada diye Anadolu Eskişehir'e koşuyor. Bu, bir bakıma doğru politikanın ürünü. Öte yandan da kendini adamışlığın doğru yolu. Bilmenin ödülü. Umarım zaman içinde bir belediyecilik okulu açılır burada yeni belediyeciler yetişir" diye konuştu.

Panel sonrasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ)'de açılan sergiye katılan öğrenci ve öğretim elemanlarına katılım sertifikası verildi.

Vedat Dalokay anıldı

Vedat Dalokay anıldı

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT